×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 29 September , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
عراقچی: غنی سازی ۲۰ درصد حق قانونی ایران است / برجام پلاس و برجام موشکی نداریم / اروپایی‌ها نمی‌توانند اعتراض کنند

معاون سیاسی وزیر خارجه با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما مطالبی را درباره غنی سازی ۲۰ درصد مطرح کرد.

به گزارش  خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در گفت‌وگوی ویژه خبری امشب ۱۵ دی ماه شبکه دوم سیما حضور پیداکرد.

عراقچی در ابتدای این برنامه با اشاره به سالگرد شهادت سردارسلیمانی و چهلمین روز شهادت شهید فخری زاده گفت: پیشرفت‌هایی که در ایران صورت گرفته متوقف شدنی نیست، این نیست که با حذف فیزیکی افراد بتوانند آرمان‌ها و یا دستاورد‌های آن‌ها را متوقف کنند، این مسیر در سیل خروشان ملت ایران قرار دارد و ادامه خواهد داشت.

سوخت ۲۰ درصد مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران است

وی با بیان اینکه سوخت ۲۰ درصد مورد نیاز برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران است، اظهار کرد: غنی سازی ۲۰ درصدی یکی از مهم‌ترین مباحث فعالیت هسته‌ای ایران است.

عراقچی با اشاره به اینکه از مهم‌ترین مباحث مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است افزود: راکتور تحقیقاتی تهران یکی از راکتور‌های قدیمی است که سوخت آن همواره از خارج از کشور وارد می‌شد و بعد از انقلاب هم سوخت این رآکتور را از خارج وارد می‌کردیم، حدود سال ۸۸ بود که این سوخت به انتها رسید و درخواست ما برای واردات مجدد اجابت نشد و کشور‌هایی که به ما می‌فروختند به فروش شان ادامه ندادند.

وی ادامه داد: در آن مقطع به سازمان انرژی اتمی دستور صادر شد تا به این تکنولوژی بسیار پیچیده دست پیدا کنیم و ما شروع به تولید کردیم.

برای اولین بار در سال ۸۹ موفق شدیم سوخت ۲۰ درصد تولید کنیم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه یک میلیون نفر و یا حتی بیشتر نیازمند رادیودارو‌هایی هستند که توسط راکتور تهران تولید می‌شود، افزود: این نیاز ضروری است که تعطیل شدنی نیست، در سال ۸۹ برای اولین بار موفق شدیم خودمان این سوخت را تولید کنیم، در طول پروسه‌ای که تا قبل از نهایی شدن مذاکرات برجام طول کشید مواد غنی شده ۲۰ درصدی اورانیوم را تولید کردیم که برای سال‌ها کفایت می‌کرد.

وی ادامه داد: طبق برجام هر زمان سوخت تمام می‌شد دو سال قبل اعلام می‌کردیم یا امکاناتی فراهم می‌کردند بخریم یا خودمان تولید کنیم، ولی سه تا چهار سال این سوخت را داشتیم.

وقتی آمریکا از برجام خارج شد پنج گام را اتخاذ و تعهدات خود را کاهش دادیم

معاون وزیر خارجه اظهار کرد: وقتی آمریکا از برجام خارج شد و در قسمت رفع تحریم‌ها منافع ما در برجام کاهش یافت و حتی به صفر رسید ما پنج گام را اتخاذ و تعهدات خود را کاهش دادیم، اما به شکلی که راه دیپلماسی باز باشد. در گام دوم اعلام کردیم دیگر به درصد غنی سازی ۳.۶۷ مقید نیستیم و هر نیازی که لازم بدانیم درصد غنی سازی را بالا خواهیم برد. حدود یک سال پیش بعد از این گام درصد غنی سازی را بالا برده و زیر ۵ درصد نگه داشتیم. مجلس در قانون راهبردی اخیر دولت را مکلف کرد که غنی سازی ۲۰ درصد را سریع‌تر شروع کند فارغ از اینکه اختلاف نظر‌هایی بین مجلس و دولت بود، ولی زمانی که قانون تصویب شد لازم الاجراست و آیین نامه‌های اجرایی آن تهیه و از امروز این کار انجام شد.

وی گفت: روال قانونی انجام به آژانس اعلام و آژانس راستی آزمایی کرد و غنی سازی ۲۰ درصد با شفافیت انجام شد. از امروز طبق موافقتنامه پادمان این کار را صورت دادیم. تمام روال حقوقی این قضیه طی شده است. وقتی که به کاهش گام‌ها شروع کردیم این کار را براساس حقوقمان در برجام اتخاذ کردیم. ضمانت اجرای برجام خود ماست که هر زمان طرف مقابل تعهداتش را انجام ندهد سازوکار حل اختلافات (اسنپ بک) را اجرا کنیم و ماده ۳۶ این اختیار را به ما می‌دهد و زمانی به جمع بندی برسیم ایران می‌تواند تعهداتش را جزیی یا کلی متوقف کند.

شروع مجدد غنی سازی ۲۰ درصد براساس ان. پی. تی و  برجام است

عراقچی با اشاره به اینکه شروع مجدد غنی سازی ۲۰ درصد هم براساس ان. پی. تی و معاهده پادمان و هم براساس برجام قانونی است، گفت: اسنپ بک ایران هم بازگشت به وضعیت قبلی خود و کنار گذاشتن تعهداتش است و این ما هستیم که اسنپ بک را اجرا کردیم. غنی سازی ۲۰ درصد به لحاظ نیاز راکتور است و اینگونه نیست نیاز فوری داشته باشیم ما براساس قانون مجلس مکلف به اجرا هستیم. قانون مجلس می‌گوید اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل کرد مجلس می‌تواند تصمیم دیگری بگیرد. اگر طرف‌های مقابل تعهداتشان را اجرا کردند ما هم بازگشت می‌کنیم. غنی سازی ۲۰ درصد خیلی سریع به قبل برمی‌گردد.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره غنی سازی بالاتر از ۲۰ درصد افزود: در مصوبه مجلس به آن اشاره شده است. به لحاظ فنی و فناوری آن طور که دوستان در سازمان انرژی اتمی می‌گویند توانایی آن برای ما وجود دارد و طبیعتا براساس نیاز‌های کشور صورت می‌گیرد. به اصول خود بر مبنای حرام بودن سلاح‌های هسته‌ای پایبند هستیم. سلاح‌های هسته‌ای جایی در سیاست دفاعی و امنیتی ما ندارند. برنامه غنی سازی ما براساس نیاز‌های میدانی ما جلو می‌رود و اجرا می‌شود. در حال حاضر نیازی نیست که غنی سازی بیش از ۲۰ درصد انجام دهیم. اگر نیازی تعریف شود کشور می‌تواند تصمیم بگیرد.

اروپایی‌های برای حفظ برجام، تعهدات خود در برجام شامل رفع تحریم‌ها را اجرا کنند

عراقچی در خصوص واکنش‌های صورت گرفته به غنی سازی ۲۰ درصد گفت: اروپایی‌ها در این زمینه حق صحبت کردن ندارند. اگر انحراف در برجام است عدم اجرای تعهداتشان در برجام انحراف کامل از برجام است. اروپایی‌ها اگر خواهان حفظ برجام هستند و بهتر است اول مسیر خود و انحرافات خود را اصلاح کنند و آن موقع خواهند دید ایران به تعهداتش برخواهد گشت. راه حفظ برجام در این است که طرف‌های غربی به اجرای تعهدات خود در برجام شامل رفع تحریم‌ها برگردند.

وی بیان کرد: اروپایی‌ها ناتوانی خود را کامل نشان دادند. البته برخی‌ها کماکان معتقدند اروپایی‌ها عدم اراده و اروپایی‌ها معتقدند عدم توانایی. بالاخره کشور‌های اروپایی نتوانستند تضمین کنند ایران از منافعش برخودار شود. حق طلبکاری ندارند، الان راه برجام بسته نیست. ۲۰ درصد به معنای مرگ برجام نیست. اگر به تعهداتشان برگردند ۲۰ درصد هم برگشت پذیر است. ما اکنون چهار هزار کیلو اورانیوم زیر ۴ درصد داریم، اگر اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند همه اقدامات ایران با ترتیباتی می‌تواند بازگردد.

هیچ فردی نمی‌تواند ایران را به استفاده از برجام برای رفتن به سمت سلاح متهم کند / اگر قرار به احیای برجام باشد آمریکایی‌ها باید به تعهدات خود بازگردند

عراقچی در خصوص واکنش نتانیاهو مبنی اینکه ایران به دنبال استفاده از انرژی هسته‌ای در سلاح‌های هسته‌ای است نیز گفت: این اتهامی است که همیشه صهیونیست‌ها عنوان می‌کردند. ایران اگر حسن نیت نداشت وارد برجام نمی‌شد و به این شکل برجام را مذاکره و اجرا نمی‌کرد. ایران حسن نیت خود را نشان داده است. با حسن نیت توافق را امضا و اجرا کردیم و این حسن نیت در زمان اجرا در طرف مقابل انجام نشد. هیچکس نمی‌تواند ایران را متهم کند که برجام برای رفتن به سمت سلاح بوده است. طرف‌های مقابل حسن نیت خود را نشان دهند باید به سمتی بروند که ایران از منافع رفع تحریم‌ها استفاده کند.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: ما میز مذاکره و برجام را ترک نکردیم و تعهداتمان را کنار نگذاشتیم. آمریکا از ابتدای اجرای برجام در اجرای تعهداتش کاستی‌های زیادی داشت و ترامپ خارج شد و آن‌ها برجام را ترک کردند. اگر قرار بر این باشد به برجام برگردند و برجام احیا شود آمریکاست که باید برگردد و باید تحریم‌هایی که در برجام پیش بینی شده و تحریم‌هایی که در چهار سال گذشته وضع شده، رفع کنند. اگر آن‌ها تحریم‌هایشان را برگردند ایران هم تصمیم مقتضی را اتخاذ می‌کند.

ایران تصمیم خود را برای زندگی و اقتصاد بدون برجام گرفته است / برجام پلاس و برجام موشکی نخواهیم داشت

عراقچی درباره اینکه گفته می‌شود موضوعاتی از جمله دفاعی و منطقه‌ای به برجام اضافه شود، نیز اظهار کرد: غربی‌ها دچار یک توهم شده‌اند و فکر می‌کنند در اثر فشار‌هایی که در طول چند سال گذشته به خاطر تحریم‌های آمریکا بر ایران وارد شده ایران آماده است خیلی سریع از بازگشت آمریکا به برجام استقبال می‌کند و آن‌ها می‌توانند شرط برای ایران بگذارند. ایران تصمیم خود را برای زندگی و اقتصاد بدون برجام گرفته است. ما ذوق زده برای بازگشت آمریکا به برجام و باز کردن آغوش خود نیستیم. اقتصاد بدون نفت دو سال است محقق شده است و به این مسیر می‌توانیم ادامه دهیم. اروپا و آمریکای بایدن این را از سر خود خارج کنند که ایران آغوش باز کرده برای بازگشت آمریکا به برجام.

وی گفت: این گونه نیست که برای ایران شروطی را تعیین کنند برای اینکه به برجام برگردند. ایران هیچ شرطی را برای بازگشت آمریکا به برجام نمی‌پذیرد. هیچ مذاکره مجددی نخواهد کرد. برجام پلاس و … برای ما پذیرفتنی نیست. بحث‌های موشکی را از فکرشان کامل خارج کنند. اگر می‌خواهند به برجام برگردند هیچ شرطی از آن‌ها پذیرفتنی نیست.

آمریکا برجام را دو دستی بچسبد که بهتر از آن نخواهد یافت

معاون وزیر خارجه درباره استفاده غیرقانونی آمریکا از مکانیسم اسنپ بک اظهار کرد: آمریکا سه بار در سازمان ملل شکست خورده است. آمریکا از این مکانیسم سوء استفاده کرد و قبل از بازگشت آمریکا باید جلوی سوء استفاده مجدد از این سازوکار گرفته شود و آن‌ها باید بدانند که در هیچ موضوع دیگری مذاکره نخواهد شد. آمریکایی‌ها باید به صورت کامل به تعهداتش بازگردند و برجام را دو دستی بچسبند که بهتر از آن نخواهند یافت. اگر آن‌ها به طور کامل بازنگردند ایران یا بازنمی‌گردد یا به صورت کامل برنمی‌گردد. نوع رفتار و برخورد آن‌ها را رصد و براساس رفتار آن‌ها عمل می‌کنیم.

برجام قابل مذاکره مجدد نیست که بخواهد چیزی به آن اضافه شود یا نشود

عراقچی درباره اظهارات برخی مقامات کشور‌های حاشیه خلیج فارس مبنی بر اینکه ما هم باید در برجام مورد مشورت قرار بگیریم، خاطرنشان کرد: برجام قابل مذاکره مجدد نیست که بخواهد چیزی به آن اضافه شود یا نشود. هیچ موضوع دیگری به برجام اضافه نخواهد شد. تا وقتی برجام به یک تجربه موفق تبدیل نشود و تعهداتشان را اجرا کنند هیچ موضوع دیگری مورد بحث قرار نمی‌گیرد. از نظر ما چه از سوی حاشیه خلیج فارس باشد و چه اروپا و آمریکا.

معاون وزیر خارجه درباره تحرکات در منطقه از سوی آمریکا و اینکه تهدیدی احساس می‌کنیم، یادآور شد: اینکه اتفاقاتی در حوزه پیرامونی ما در منطقه از سوی آمریکا صورت گرفته، تردیدی نیست و بیشتر اظهار قدرت کردن با ارسال ناو و هواپیما و تحلیل‌هایی بود که آن‌ها نگران هستند ایران در سالگرد شهادت سردار سلیمانی کاری صورت دهد و … ما شاهد تحرکات نظامی در منطقه خلیج فارس بودیم در مقابل تحرکات نیرو‌های مسلح ما آمادگی صد در صدی خود را حفظ و آمادگی بالایی را در منطقه حفظ کردند. با اقتداری که نیرو‌های مسلح ما در خلیج فارس و اقتدار موشکی نیرو‌های مسلح ما خیال ما از امنیت کشور راحت است و این‌ها بازدارندگی را ایجاد کرده که آمریکا و هیچ قدرتی حتی تصور حمله به ایران را نمی‌تواند در ذهن خود بیاورد.

تحرکات آمریکا و دیگران را در منطقه با کمال هوشیاری دنبال می‌کنیم / رژیم صهیونیستی بداند با آتش بازی می‌کند

وی افزود: بهترین راه جلوگیری از هر نوع جنگ و درگیری آمادگی برای جنگ و درگیری است. در کمال هوشیاری تحرکات آمریکا و دیگران در منطقه رصد می‌شود. تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه زیر چشمان تیزبین رادار‌های ایران است. هر هواپیمای آمریکایی بلند می‌شود و کجا آرایش دفاعی و نظامی به خود می‌گیرد و کنترل لحظه‌ای رصد می‌شود. آمادگی نیرو‌های مسلح ما در اوج خود است و جای نگرانی وجود ندارد. تقریبا از آن شرایطی که می‌توانست به درگیری منجر شود، عبور کردیم. آنچه تا الان شاهد بودیم بیشتر شکل یک نمایش نظامی از سوی آمریکا بود که با نمایش دفاعی نیرو‌های مسلح ایران به صورت کامل خنثی شد.

عراقچی گفت: ما باید مراقب فتنه انگیزی‌های برخی در منطقه باشیم. کسانی علاقه دارند درگیری در منطقه ایجاد کنند و حیات آن‌ها در تنش و درگیری و اشغالگری است از جمله رژیم صهیونستی و به دقت مراقبت می‌کنیم. حادثه سفارت آمریکا در بغداد مشکوک بود و دست‌هایی در کار بود که تنش‌ها را در منطقه بالا ببرد. رژیم صهیونیستی بداند با آتش بازی می‌کند و اصلا فکر نکند این آتش فقط در منطقه خلیج فارس است و این رژیم از همه کشور‌های منطقه آسیب پذیرتر است و واکنش ایران همه کسانی که در تنش‌ها نقش داشتند را در برمی‌گیرد.

هیچ گفت‌وگو و پیغام و پسغامی با تیم بایدن و با ترامپ هم رد و بدل نشده است / مسیر‌هایی برای خرید واکسن کرونا باز شده است

معاون وزیر خارجه درباره تماس‌های ظریف با وزرای خارجه کشور‌های همسایه و پیام‌هایی از دولت جدید آمریکا نیز گفت: به هیچ وجه صحت ندارد. هیچ گفت‌وگو و پیغام و پسغامی با تیم بایدن و با ترامپ هم رد و بدل نشده است. ترامپ بر سرکار است و ما از طریق سوئیس پیام‌های خود را به دولت کنونی در آمریکا دادیم که مراقب رفتارشان باشند و ایران واکنش قاطع نشان خواهد داد. اینکه گمانه‌زنی‌ها شده از تیم بایدن پیام‌هایی آمده و جواب‌هایی رفته اصلا صحت نداشته است. اینکه کشور‌های منطقه تماس داشتند پیرامون نگرانی‌های اخیر بوده است.

عراقچی درباره واکسن کرونا نیز اظهار کرد: در این زمینه بانک مرکزی و وزارت بهداشت باید جواب دهند. مسیر‌هایی برای این کار باز شده که اقدام به خرید واکسن کنیم ایجاد شده البته با مشکلات خود کماکان روبرو است.

ادعای آمریکایی‌ها برای ایجاد یک روش برای رساندن دارو به مردم ایران دروغ است / اروپایی‌ها به قدری سر راه اینستکس مانع گذاشتند که نتوانست عملیاتی شود

وی درباره اینکه ادعا می‌شود آمریکا یک روشی را ایجاد کرده‌ که به مردم ایران دارو برسد، گفت: این ادعایی است که آمریکایی‌ها در طول چهار سال گذشته بیان می‌کردند، ولی اصلا صحت نداشت. اینستکس را اروپایی‌ها درست کردند اینقدر سر راهش مانع گذاشتند که نتوانست عملیاتی شود. اینکه ما دست بسته باشیم در تامین نیاز‌های دارویی خود اصلا چنین نیست. در تامین نیاز‌ها مشکلاتی داریم، ولی جلو می‌رود.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره ترور سردار سلیمانی و شهید فخری زاده گفت: همه افراد ارزشمند در ایران مورد تنفر نظام سلطه و رژیم صهیونیستی هستند و قطعا برنامه‌هایی دارند که آن‌ها را مورد هدف قرار دهند. آن‌ها این قدر زبون شده‌اند که دست به چنین اقداماتی زده‌اند. تجربه به آن‌ها ثابت کرده است هم دور قبلی که دانشمندان ما را ترور کردند هیچ خللی در برنامه هسته‌ای ما ایجاد نشد. شهید فخری زاده را ۴۰ روز پیش از دست دادیم، ولی امروز در چهلمین روز غنی سازی ۲۰ درصد را با تکنیک‌های فنی جدید آغاز کردیم. هیچ توقفی نخواهد بود. کسانی که شهید می‌شوند سعادتمند می‌شوند و ما به حال آن‌ها غبطه می‌خوریم. آن‌ها نمی‌توانند اراده ملت ایران را ترور کنند. قطعا این مسیر ادامه می‌یابد و جای خالی شهدای ما با عزیزانی دیگر پر می‌شود.

وی افزود: اروپایی‌ها سابقه خیلی بدی از خود به جا گذاشتند. ما شاهد محکومیت غیرقابل انتظاری بودیم. اروپایی‌ها ضعیف‌تر بود، ولی موضع آن‌ها در مجموع غیرقابل قبول و ضعیف بود. چهره آن‌ها برای ما شناخته شده است و توقعی نداریم موضعی بگیرند که در راستای منافع مردم ما باشد.

عراقچی درباره درز اطلاعات آژانس به رسانه‌های غربی نیز بیان کرد: درز اطلاعاتی متاسفانه وجود دارد و در این مورد آژانس رسما گزارش داده است. آژانس موظف است گزارش‌های دوره‌ای درباره برجام بدهد. ما این کار را شفاف انجام می‌دهیم و کار مخفی انجام ندادیم. آن‌ها باید بدانند ۲۰ درصد برگشت پذیر است و در صورتی خواسته‌های ما در برجام تامین شود توانایی بازگشت به تعهدات را داریم البته نه به این سادگی که بیان کردم.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.