×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
false

سفیر ایران در عراق جزئیاتی از سفر اخیر سردار قاآنی به عراق را مطرح کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حوالی دو هفته پیش برخی رسانه ها‌ی خارجی از سفر سردارقاانی به عراق خبر دادند و البته مدعی شدند هدف این سفر دیدار با سران گروه‌های مقاومت بوده است.

این رسانه‌ها همچنین گفتند در این سفر که به درخواست مصطفی کاظمی صورت پذیرفته سردار قاآنی از رهبران گروه‌های مقاومت درخواست کرده است تا برضد منافع آمریکا تا ترک کاخ سفید از سوی ترامپ اقدامی صورت ندهند. به منظور حصول اطلاع درخصوص اهداف و دلایل این سفر و همچنین ارزیابی ادعا‌های رسانه‌های خارجی خبرنگار العالم در عراق گفتگوی زیر را با ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد صورت داده است.

در ذیل بخش‌های مهم این گفتگو آمده است؛

* سردار قاانی درسفر اخیر به عراق هم با نخست وزیر هم رییس جمهور و دیگر مقامات عراقی دیدار کرد

* همه گروه‌ها و احزاب سیاسی و همچنین گروه‌های مقاومت با ایران روابط مثبتی دارند

* ایران در امور داخلی احزاب و گروه‌های عراقی مداخله نمی‌کند، اما این گروه‌ها علاقمند به مشورت با ایران هستند

* اقدامات ایران در عراق در راستای تقویت دولت و تشویق گروه‌ها و جریانات سیاسی به وحدت است

* گروه‌های مقاومت به شدت با آمریکایی‌ها مشکل دارند

* این ترامپ است که به بقیه بهانه می‌دهد ترامپ نباید کسی را تهدید کند و اقدامات تحریک آمیز انجام دهد

* اگر آن‌ها علیه جریانات مقاومت اقداماتی انجام دهند، قطعا مقاومت از خود عکس العمل نشان می‌دهند

فرمانده نیروی قدس سپاه سردار حاج اسماعیل قاآنی دو هفته پیش به عراق سفر کرده وبا مقامات عالیرتبه عراقی دیدار کرد، سردار قاآنی باچه شخصیت‌های دیدار داشت؟ محور صحبت‌های دو جانبه در جریان سفر به عراق چه بود؟

مسجدی: جناب آقای سردار قاآنی بعد از شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی مسئول این پرونده و این کار شدند و نماینده جمهوری اسلامی ایران شدند در مراودات با عراق رسما، ایشون همون ماموریت‌های گذشته و روابط گذشته رو انجام می‌دهند و فرقی نکرده ویا تاثیری نداشته در روابط دو کشور بعد از شهادت سردار عزیز شهید سلیمانی.

آقای قاآنی هم با هماهنگی مسئولین عراقی تشریف می‌آورند بغداد وبا مسئولین مختلف مانند آقای رئیس جمهور، آقای نخست وزیر و مقامات سیاسی و حزبی وشخصیت‌های گوناگون دیدار می‌کنند، در همین سفر اخیر هم ایشون با تعداد زیادی از مقامات عراقی ملاقات داشتند.

حتی با نخست وزیر؟

مسجدی: بله هم با رئیس الوزراء هم با آقای رئیس جمهور هم با تعدادی از مسئولین دیگه، طبیعتا محور بحث‌های ایشون همکاری دو کشوره و پیگیری خیلی از مسائلی که وجود داره، هم بحث‌های سیاسی می‌کنند هم بحث‌های امنیتی می‌کنند در رابطه با تقویت روابط امنیتی دو کشور، هم بحث‌های پیگیری بعضی از پرونده‌های اقتصادی و تاکید بر این موضوع، البته طبیعی است که سردار قاآنی خیلی وارد جزئیات پرونده‌ها نشوند، اما به عنوان اینکه ایشون مسئول روابط بین دو کشور و نماینده جمهوری اسلامی در این موضوع هست تمام نیاز‌هایی که بین دو کشور و روابطی که بین دو کشور هست رو با مقامات عراقی مشورت می‌کنند و بحث می‌کنند.

گفته می‌شود که سردار قاآنی با فرماندهان مقاومت در عراق دیدار داشته و از آن‌ها در خواست کرده با ایجاد آتش بس از هدف قرار دادن نیرو‌های آمریکایی در مدت زمان باقی مانده دولت ترامپ خودداری کنند، این صحبت‌ها چقدر دقیق هستند؟

مسجدی: تمامی گروه‌ها واحزاب که در عراق تشکیلات و سازمان، دفتر یا نمایندگی دارند و رهبری دارند و فرقی نمی‌کند چه گروه‌های سیاسی باشند چه اون چیزی که معروف شده به گروه‌های مقاومت، این‌ها روابط مثبتی را با جمهوری اسلامی دارند وکسی این را منکر نیست، اما همیشه سیاست‌های جمهوری اسلامی مبتنی بر دو – سه موضوع می‌باشد وجناب آقای سردار قاآنی هم کاملا به این موضوع تاکید دارند.

مسئله اول عدم دخالت در شوون این گروههاست یعنی به هیچ وجه ایران در کار این‌ها دخالت نمی‌کند، ولی علاقه‌مند اند با ما مشورت کنند ونظر جمهوری اسلامی و آقای قاآنی را بدانند، ما دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها را بدانیم، این خیلی طبیعیه که اتفاق می‌افتد.

مسئله دوم تقویت دولت است یعنی به هیچ وجه اقدامات جمهوری اسلامی و مذاکرات سردار عزیز آقای قاآنی خدایی نکرده در راستای تضعیف دولت نیست بلکه در جهت تقویت دولت وهمکاری با دولت عراق است علتش هم ملاقات با خود آقای نخست وزیر در راس این برنامه‌ها وجود دارد، به یک معنا جمهوری اسلامی جنبه مشورتی اش و جنبه مذاکراتش به نوعی ایجاد یک وفاق و یک همکاری و یک روابط صمیمی بین جناح‌های مختلف هست، بین اکراد و شیعیان، بین اهل سنت و شیعیان، بین شیعیان و دیگران، تشویق به وحدت و همکاری، این علاقه مندی است که در کشور ما وجود دارد و جناب آقای قاآنی موید و موکد هستند روی این مواضع.


بیشتر بخوانید


در جریان این مشورت‌ها ایا ایران مشورتی مبنی برایجاد آتش بس در مدت زمان باقی مانده دولت ترامپ به گروه‌های مقاومت عراقی تقدیم کرده است؟ در خصوص دیدار با مصطفی الکاظمی آیا تلاش‌هایی برای نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌ها بین رهبران مقاومت و دولت مصطفی الکاظمی صورت گرفته است؟

مسجدی: ببینید جریانات مقاومت در عراق بعد از شهادت شهید سلیمانی وشهید ابو مهدی المهندس به شدت ناراحتند از آمریکایی‌ها و این رو یک جنایت بزرگی در حق ملت عراق، درحق حشد الشعبی عراق و مردم عراق می‌دانند، بنا بر این به شدت ناراحتند، خواست آن‌ها ها هم کاملا مشخصه و عنوان می‌کنند، چیز پنهانی نیست و آن این هست که نیرو‌های آمریکایی باید از این کشور خارج بشوند، این مواضع آنهاست.

ما به عنوان جمهوری اسلامی و موضع رسمی و قطعی ما که بار‌ها اعلام کردیم خروج نیرو‌های آمریکایی از کل منطقه است، اصلا بحث عراق نیست، یا دخالت در شوون کشور‌ها نیست، نظر جمهوری اسلامی است.

ایران معقتقد است که امنیت منطقه باید توسط کشور‌های منطقه تامین بشه، منطقه که می‌گوییم شامل عراق و غیر عراق هست، اما اینکه چه وضعیتی به وجود بیاد و چه اتفاقی بیافتد، آمریکایی‌ها بروند یا نرود و چگونه بروند این بستگی به دولت‌های منطقه دارد، مواضع ما کاملا روشن هست، ما حضور نیرو‌های آمریکایی رو باعث شر منطقه می‌دانیم و باعث دخالت آن‌ها در امور منطقه می‌دانیم، باعث نا آمنی در منطقه می‌دانیم، حضور آمریکایی‌ها رو باعث بهانه می‌دانیم دست دیگران، این خیلی موضع رسمی وروشنی است که ایران همیشه بیان کرده است.

در رابطه با داخل عراق قطعا توصیه ما بر این است که تمام جریانات سیاسی، گروه‌های مقاومتی، اقلیم کردستان با دولت عراق دست در دست هم بدهند و همکاری کنند و خدمت کنند به مردم عراق، اگر اختلاف نظر بین این‌ها هست خیلی به جمهوری اسلامی ارتباط ندارد، من مثال بزنم، در خود گروه‌های سیاسی شیعه مگر اختلاف نیست؟ در گروه‌های کردی مگر اختلاف نیست؟ مگر بین اقلیم وبغداد بعضی اختلافات وجود ندارد؟ این‌ها خیلی طبیعیه که وجود دارد.

اگر بعضی تصور کنند که به این اختلافات ما دامن می‌زنیم یا مثلا گروه‌های مقاومت رو تشدید می‌کنیم به اختلاف یا حتی تشدید می‌کنیم به مواضع اون‌ها این صحت نداره، آن‌ها خودشان صاحب عقیده و رای هستند و صاحب نظر هستند.

گروه‌های مقاومت به شدت با آمریکایی‌ها مشکل دارند، مشکل آن‌ها در این است که آمریکایی‌ها باید از این کشور بیرون بروند چرا؟ به خاطر اینکه فرمانده ما ابو مهدی المهندس را شهید کردند، به خاطر اینکه مهمان ما حاج قاسم را شهید کردند، به خاطر اینکه وجودشان تهدیدی است برای ما، بعضی مواقع پیام‌ها واطلاعاتی را که به آن‌ها می‌رسد که آمریکایی‌ها این‌ها را مورد شناسایی قرار می‌دهند یا مورد تهدید قرار می‌دهند باعث نگرانی در بین آن‌ها می‌شود.

برخی درباره مهلت باقی مانده ترامپ در کاخ سفید سخن می‌گویند، برخی درباره ضرورت بهانه ندادن به ترامپ در این مدت می‌گویند تا نتواند آب را گل آلود کرده و از وضعیت امنیتی کنونی عراق سوءاستفاده کند.

مسجدی: ترامپ به بقیه بهانه می‌دهد ترامپ نباید کسی را تهدید کند و اقدامات تحریک آمیز انجام دهد اگر این اتفاق نیفته طبیعی است که نه جمهوری اسلامی ایران و نه هیچ کس دیگر بنای بر این ندارد که اقداماتی علیه آمریکا انجام دهد، موضع ما کاملا مشخص است، چه در این زمان و بعد از این بستگی به شرایط، مواضع و اقدامات آمریکایی‌ها دارد، آمریکایی‌ها اقدام به ترور در داخل عراق انجام دادند و سردار سلیمانی، ابومهدی و یارانشان را شهید کردند خوب بعد از این بود که ایران پاسخ داد مگر قبل از ان جمهوری اسلامی اقدامی صورت داده بود؟ اکنون نیز همان است اگر آمریکایی‌ها خطایی ترتیب دهند و علیه ما اقدامی کنند ما قطعا پاسخ قاطع خواهیم داد و اگر آن‌ها علیه جریانات مقاومت اقداماتی انجام دهند، رهبران مقاومت و پایگاه‌های مقاومت را مورد تهدید و حمله قرار دهند انتظار چه باید داشته باشند؟ قطعا مقاومت از خود عکس العمل نشان می‌دهند و از خود دفاع می‌کند که این حق طبیعی هر کسی است که از خودش دفاع کند.

منبع: العالم

انتهای پیام/

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false