دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه­ سیاست و حکومت(مسعود زارع مدرس دانشگاه ) - اندیشه مطهر شیراز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ اسفند - ۱۳۹۶  
true
true
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه­ سیاست و حکومت(مسعود زارع مدرس دانشگاه )

بسم الله الرحمن الرحیم

 

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه­ی سیاست و حکومت

( مسعود زارع مدرس دانشگاه )

 

 

انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک شجره­ی طیبه و مصداق آیه­ی شریفه­ی قرآن «اَلَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللهُ مَثلاً کَلِمَهً طَیبهً کًشَجرهِ طیبهِ اصلُها ثابت و فرعُها فی السماءِ … »[۱]می­باشد و یک پدیده­ی بزرگ اجتماعی و سیاسی در قرن بیست میلادی، با کمک قدرت لایزال الهی و با رهبری پیامبرگونه حضرت امام خمینی(ره) و با فداکاری، جانبازی، ایثارگری و همت بلند ملت ایران و با الگوگیری از نهضت عاشورای حسینی(ع) و براساس اسلام ناب محمدی(ص) و به صورت معجزه آسا بوجود آمد.

این انقلاب اسلامی توانست دست استبدادی خاندان خبیث پهلوی را از این مرز و بوم قطع نماید و از آن مهمتر توانست دست ابرقدرت و امپریالیسم غرب را از سر این ملت مسلمان و مملکت امام زمان(عج) کوتاه نماید و یک گفتمان جدید و مهمی تحت عنوان «گفتمان دین محور» در مقابل گفتمان­های«مادی­گرا» مانند گفتمان لیبرالیسم و مارکسیسم بوجود آورد.

علی­رغم اینکه گفتمان­های شیطانی لیبرالیسم و مارکسیسم از امکانات بسیار گسترده مادی، رسانه­ای، نظامی و هم­پیمانانی نسبت به گفتمان انقلاب اسلامی دین­مدار برخوردار بوده و در طول چهاردهه تمام تلاش خود را نموده تا این گفتمان قرآنی را از میدان جهانی حذف نمایند و یا حداقل در جغرافیای ایران محدود و متوقف کنند نتوانسته­اند و این گفتمان الهی علی­رغم دشمنی­های گسترده و توطئه­های مختلف و مداوم، توانسته در زمینه­های گوناگونی از جمله علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، نظامی، منطقه­ای و جهانی پیشرفت­های چشم­گیر و خیره­کننده­ای داشته باشد. تا جایی که دشمنان انقلاب اسلامی در این زمینه اعتراف به پیشرفت­های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه­های مختلف نموده­اند.

با این حال ویژگی­های ذاتی و ماهوی انقلاب اسلامی سبب شده است تا فراتر از سایر انقلاب­ها و پدیده­های بی­نظیر خود، همواره در مسیر رشد و تکامل قرار داشته باشد و به علت همین پویایی و تحرک بی­نظیر هرروز شاهد بروز و ظهور دستاوردهای نوینی از انقلاب اسلامی هستیم که بدون شک پرداختن به همه این دستاوردها، فرصت و مجالی عمیق می­طلبد.

در این نوشتارِ مختصر، فقط به برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه­ی سیاسی و حکومتی می­پردازیم که خود در دو سطح داخلی و خارجی(بین­المللی) قابل بررسی و تبیین می­باشد.

 

 

 

الف) دستاوردهای سیاسی و حکومتی انقلاب اسلامی در سطح داخلی

۱) سرنگون کردن رژیم مستبد و ستمگر شاهنشاهی

یکی از بزرگترین برکات و نعمت­های انقلاب اسلامی، شکستن سد بزرگ نظام پوشالی و مستبد ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی است. سلطنت و حکومتی که نه مردم در بوجود آمدن و اداره­ی کشور و جامعه نقشی داشتند و نه دین مبین اسلام در آن نقشی ایفا می­کرد بلکه حکومت و سلطنت با اراده زورمداران و قدرتمندان مستبد داخلی و یا توسط بیگانگان و سلطه­گران بوجود می­آمد. اما در نظام جمهوری اسلامی حکومت با نقش اصلی مردم و با محتوای دینی شکل گرفت و مردم در همه عرصه­ها نقش اصلی و اساسی را ایفا می­نمایند. مردم خود انقلاب کردند، خودشان جمهوری اسلامی را با رای ۹۸ در صدی بوجود آوردند وخودشان تمامی مسوولین نظام جمهوری اسلامی ایران را با رای مستقیم یا با یک واسطه انتخاب می کنند و این دستاورد بسیار بزرگی برای ملت ایران است که در طول تاریخ طولانی، چندهزارساله و پر فراز نشیب آن سابقه نداشته است.

 

۲) برچیده شدن بساط ظلم در ایران

در دوران پهلوی و قاجار حکومت مستبد فردی حاکم بود و یک نفر بر تمام مقدرات کشور و جان ومال مردم حاکم بود و دستور و فرمان آن شخص حاکم مستبد حتی اگر خلاف قانون، خلاف شرع و بر ضدمصالح و منافع اسلام و ملت مسلمان بود، باید اجرا می­­شد. اما امروزه منافع، مصالح ملت و مردم مسلمان ایران براساس قانون اساسی، با نظر نمایندگان واقعی مردم، رئیس جمهور و دولت برخواسته از آراء مردم و دستورات ولی فقیه که منطبق با دستورات الهی است به مرحله­ی اجرا درمی­آید.

 

۳) از بین بردن ساواک

یکی از شدیدترین و بدترین جنایات و ستم­های مستمر رژیم پهلوی در طول سلطنت مخوفش توسط ساواک علیه ملت مسلمان و مظلوم ایران، آزار، اذیت، حبس، شکنجه و اعدام انقلابیونی که به جز دین­داری، سخن حق و خواسته­های مشروع خواسته­ی دیگری نداشتند، بود.

سازمان امنیت و اطلاعات کشور(ساواک) که ابتدا توسط آمریکا و انگلیس و «طبق توافق میان مقامات اطلاعاتی آمریکا و انگلیس، مأموریت تشکیل ساواک به سازمان سیا واگذار شده و مسؤولیت تشکیل دفتر ویژه اطلاعات به اینتلیجنس سرویس انگلستان. در مرحله بعد با برنامه ریزی مشترک در سرویس آمریکا و انگلیس به تدریج و گام به گام نفوذ سرویس اسرائیل در ایران توسعه یافت و آمریکایی­ها و انگلیسی­ها خود را عقب کشیدند و جا را برای نقش اصلی اسرائیل در ساواک باز کردند و آمریکایی­ها توجه درجه اول خود را به ارتش و اداره دوم معطوف داشتند».[۲]

حبس، وحشی­گری و شکنجه وحشتناک قرین و همراه با نام ساواک بود. نام ساواک لرزه بر اندام می­انداخت و این سازمان مخوف با مأموران وحشی و خشن خود که بویی از انسانیت نبرده بودند، به هیچ کس رحم نمی­کرد. در همین زمینه جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا در کتاب خود (به نام KEEPING FAITH) به سیاست استبدادی و لجوجانه شاه اشاره می­کند و می­نویسد: «ساواک با نهایت خشونت و وحشی­گری با مخالفان رفتار می­کرد و من می­دانستم که حداقل ۲۵۰۰۰ زندانی سیاسی در زندان­های رژیم شاه می­پوسند ( و شاه می­گفت تعداد آنها کمتر از ۲۵۰۰ نفر است!)».[۳]

به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این سازمان پیچیده و وحشتناک منحل و متلاشی شده و به حبس و انواع شکنجه­ها و آزار و اذیت مردم متدین ایران پایان داده شد.

 

۴)تاسیس نظام اسلامی

یکی از آرزوهای مهم ائمه اطهار (علیهم السلام) وعلمای دین در طول تاریخ پر فراز ونشیب اسلام، تاسیس یک نظام بر اساس اسلام بوده است که این آرزوی بسیار مهم با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با لطف وعنایت خداوند بزرگ ورهبری امام خمینی(ره) وهمت بلند ملت شریف ایران، در سرزمین ایران محقق شده است

ایجاد نظامی مبتنی بر اسلام ناب محمدی(ص) یکی از مهمترین و اساسی­ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می باشد. امام خمینی(ره) سالها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کتاب ولایت فقیه، دیدگاه خویش را نسبت به ضرورت تشکیل حکومت اسلامی و نظام مبتنی بر قوانین و احکام مترقی اسلامی و نیز افشای توطئه استعمارگران مبنی بر این که اسلام حکومتی ندارد، چنین می­فرمایند: « استعمارگران به نظر ما آوردند که اسلام حکومتی ندارد، تشکیلاتِ حکومتی ندارد! بر فرض که احکامی داشته باشد، مجری ندارد و خلاصه اسلام فقط قانونگذار است! واضح است که این تبلیغات از جزیی از نقشه­­ی استعمارگران است برای بازداشتن مسلمین از سیاست و اساس حکومت….. در همه­ی کشورهای دنیا این طور است که جعل قانون به تنهایی فایده ندارد و سعادت بشر را تأمین نمی­کند. پس از تشریع قانون باید قوه مجریه­ای بوجود آید. در یک تشریع یا در یک حکومت اگر قوه مجریه نباشد نقص وارد است. ما که به ولایت معتقدیم باید به ضرورت تشکیل حکومت معتقد باشیم…. مبارزه در راه تشکیل حکومت اسلامی، لازمه­ی اعتقاد به ولایت است.» [۴]

رهبر معظم انقلاب، حضرت امام خامنه­ای مدظله العالی نیز در باب تأسیس نظام اسلامی در ایران می­فرمایند: « انقلاب اسلامی در حقیقت دو کار بزرگ را انجام داده است که یکی تشکیل نظام اسلامی و دیگری زنده کردن هویت اسلامی در دنیاست.» [۵]

 

۵) آزادی سیاسی، آزادی بیان و اندیشه

یکی از بالاترین و مهمترین آزادی­ها، آزادی سیاسی بشر است که ملت ایران در رژیم مستبد پهلوی، این آزادی را نداشتند. رژیم طغیان­گر پهلوی، کوچک­ترین مخالفت و کوچک­ترین انتقاد را برنمی­تافت و کوچک­ترین تجمع را به شدت سرکوب می­کرد. هیچ حزب، گروه وروزنامه­ی منتقدی وجود نداشت و منتقدین را با وحشی­گری دستگیر، زندانی، شکنجه و اعدام می­کردند.

امروز به برکت انقلاب اسلامی انواع آزادی­ها وجود دارد و مطبوعاتی که حتی با کمک بیت­المال اداره می­شوند و یا مستقل می­باشند می­توانند نسبت به هر سازمان، قوه، نهاد، اداره، شخص و مسؤولین انتقادات خود را داشته باشند و می­توان گفت حتی از این نعمت آزادی نیز سوءاستفاده می­نمایند و علاوه بر انتقادات مختلف به اتهام زنی و تخریب ناجوانمردانه نیز مبادرت می­ورزند. می­توان گفت ملت ایران امروز در معرض این امتحان آزادی قرار دارند، تا با این آزادی چه ­کنند؟ باید قدر این آزادی را دانست و شاکر و سپاسگزار خداوند منّان بود. البته آزادی توطئه و براندازی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، که در نظام جمهوری اسلامی وجود داشته باشد.

 

۶) آزادی در انتخابات و تحقق حاکمیت مردم به سرنوشت خویش

یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران آزادی در انتخابات و حق تعیین سرنوشت مردم توسط خودشان می­باشد که رژیم پهلوی در این زمینه کارنامه­ی سیاهی دارد.

با مراجعه به خاطرات مسؤولین و درباریان حکومت پهلوی و به اعتراف خودشان هیچ انتخابات آزادی در ایران وجود نداشت و تصمیم­گیرندگان اصلی برای حضور افراد در مناصب مختلف حکومتی، دولتی، مجلس شورای ملی و … با اراده و دستور بیگانگان و سلطه­گران بوده است.[۶]

اما به برکت انقلاب اسلامی، امروز در نظام جمهوری اسلامی هشت نوع انتخابات در قانون اساسی ایران پیش­بینی شده، در طول ۳۸ سال از انقلاب اسلامی ۳۵ انتخابات مختلف به صورت آزاد و مستقل و بدون دخالت ابرقدرت­ها یا دولت­مردان ایران، برگزار گردیده است که در سطح جهان بی­سابقه می­باشد. تمام تصمیم­گیرندگان اصلی در نظام جمهوری اسلامی ایران با رأی مستقیم مردم یا با یک واسطه (رای غیر مستقیم مردم ) بر سرکار می­آیند.

رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و اعضای شورای شهر و روستا با رأی مستقیم مردم، و رهبری، شهرداران سراسر کشور و وزرای هیئت دولت با رأی غیرمستقیم مردم و با یک واسطه به مناصب می­رسند، این یکی از نعمت ها، دستاوردها و برکات انقلاب اسلامی است که منحصر به فرد و در جهان بی­نظیر می­باشد.

 

۷) ارتقای مشارکت سیاسی و آگاهی های مردم

برگزاری انتخابات در جوامع انقلابی ، آن هم در اولین ماه­های بعد از پیروزی انقلاب، امری دور از انتظار است، چرا که با وجود توطئه­های مختلف داخلی و جهانی ممکن است انتخابات آزاد، باعث روی کار آمدن مخالفان انقلاب و یا مهره­های استکبار شود و یا بهانه­ای برای کوبیدن این جوامع انقلابی از طرف مجامع استعماری شود. امام خمینی(ره) با آگاهی­های فراوانی که به مردم می­دادند و با اعتمادی که به مردم داشتند، حاکمیت بر سرنوشت مردم را به خودشان سپردند و بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب و در طول سیزده ماه، پنج بار به آراء عمومی مراجعه نمودند که در طول تاریخ انقلاب­ها و تغییر حکومت­ها بی­نظیر و منحصر به فرد است. از جمله این انتخابات­ها و رجوع به نظر و آراء مردم، رفراندوم نظام جمهوری اسلامی با بیش از ۹۸ درصد مشارکت مردم، خبرگان قانون اساسی، همه­پرسی قانون اساسی با ۷۵ درصد مشارکت مردمی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی می­باشد. این چنین انتخابات در طول کوتاه مدت و بلافاصله بعد از انقلاب و نقش مردم، خود منحصر به فرد و در تاریخ انقلاب­ها بی­نظیر می باشد.

امام خمینی(ره) با اشاره به این دستاورد عظیم فرمودند : « نقطه روشنی که در این اواخر عمر برای من امیدبخش است همین آگاهی و بیداری نسل جوان و نهضت روشنفکران است که با سرعت در حال رشد است.»[۷]

 

۸) برخوردار شدن از قانون اساسی اسلامی، مردمی، مترقی و قوی

منشور اساسی هر کشوری قانون اساسی آن است و قانون اساسی هر کشوری دارای اهمیت زیادی می­باشد. « قانون اساسی چهارچوب  کلی و اساسی و دیدگاه­ها و سیاست­های بنیادین آن کشور را بیان می­کند. مسائل مهم یک نظام از قبیل نوع حکومت، دین و مذهب، نقش مردم، قوای مملکتی، سیاست­های کلان داخلی و خارجی، ارزش­های انسانی و اجتماعی و … در قانون اساسی تبیین می­شود. در حقیقت قانون اساسی هر مملکتی نمایی کلی از آن کشور و وسیله­ی خوبی برای شناخت آن می­باشد.»[۸]

مجلس خبرگان قانون اساسی با ترکیبی از اسلام شناسان ماهر، فقها، علمای مورد اعتماد مردم مسلمان ایران و افراد تحصیل کرده­ای که از خارج آمده بودند و دیگر تحصیل کردگان داخلی و اساتید برجسته حوزه­ها و دانشگاه­ها بوجود آمد و قانون اساسی را بر مبنای دین مبین اسلام و موقعیت، وضعیت و فرهنگ ایران به تصویب نمایندگان مردم و در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۵۸ به رأی و همه پرسی مردم گذاشته شد و با رأی شگفت انگیز ۵/۹۹ درصدی مردم عزیز ایران به تصویب نهایی رسید.[۹] به قول امام خمینی (ره): «قانون اساسی یکی از ثمرات عظیم، بلکه بزرگترین ثمره جمهوری اسلامی است». (صحیفه امام خمینی (ره) جلد ۱۱ صفحه ۱۳۷)

قانون اساسی گذشته­ی ایران که در زمان نهضت عدالتخانه (مشروطه) و توسط روشنفکران غرب­زده و با ادغام قانون اساسی فرانسه و بلژیک بوجود آمد، هیچ سنخیتی با فرهنگ، آداب، رسوم و نیازهای مردم ایران نداشت و هیچ مشکل و گره­ای از گرفتاری­های مردم ایران نیز باز نکرد و در دوران سیاه پهلوی نیز به کلی این قانون کنار گذاشته شده بود و به هیچ یک از اصول آن عمل نمی­شد. ولی اینک قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی به عنوان یکی از مترقی­ترین قوانین اساسی جهان و بهترین و کامل­ترین قانون اساسی شناخته می­شود که برخی از مهم­ترین ویژگی های آن به شرح ذیل می­باشد که آن را ماندگار، بی نظیر و ارزشمند کرده است:

«۱-اسلامی بودن اصول آن.

۲- پذیرش جمهوریت و تکیه به آراء مردم در امور سیاسی حکومت.

۳- پذیرش اعتقاد به حاکمیت مطلق خدا بر جهان و هستی.

۴- پذیرش اصول اعتقادی دین اسلام.

۵- قائل شدن به کرامت و ارزش والای انسان و آزادی توأم با مسؤولیت او در برابر خدا.

۶- پذیرش اصل ولایت فقیه به عنوان یکی از جلوه­ها و ارکان اساسی حکومت اسلامی.

۷- تاکید بر استقلال کشور و نفی سلطه­گری و سلطه­پذیری.

۸- حمایت از همه مسلمانان و مستضعفان جهان.

۹- اعتقاد به اصل مساوی بودن همه در برابر قانون، حتی رهبر نیز در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی دیده شده است.

۱۰- در نظر گرفتن حقوق و آزادی­های ملت اعم از زن و مرد به طور یکسان و در زمینه­های مختلف انسانی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی

۱۱- تاکید بر عدالت و رفع تبعیضات ناروا و لزوم ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمامی زمینه­های مادی و معنوی.

۱۲- تاکید بر استقلال نیروهای مسلح و جلوگیری از سلطه و نفوذ نیروهای بیگانه در آن­ها.»[۱۰]

 

۹) احیای ولایت فقیه و ایجاد وحدت سیاسی حول محور ولایت فقیه

ولایت فقیه که از اساسی­ترین مبانی فکری و اعتقادی شیعیان در مسأله حکومت اسلامی مطرح بوده و استمرار امامت و رهبری رسول خدا(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) در زمان غیبت امام معصوم(ع) محسوب می گردد. «اصولاً یکی از ویژگی­های بارز و مشخصه­های مهم حکومت اسلامی، وجود ولایت فقیه در رهبری و رأس جامعه می باشد و بدون آن حکومت اسلامی مفهومی ندارد و به فرمایش حضرت امام خمینی(ره): «قضیه ولایت چیزی نیست که مجلس خبرگان ایجاد کرده باشد. ولایت فقیه یک چیزی است که خدای تبارک و تعالی درست کرده است، همان ولایت رسول الله است و این­ها (دشمنان اسلام وانقلاب) از ولایت رسول­الله هم می­ترسند.»[۱۱]

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اکثر مطلق مردم مسلمان اطلاع و آگاهی درستی از ولایت فقیه، نقش آن، کارکرد و وظایف آن نداشتند، اما به برکت انقلاب اسلامی نه تنها ملت مسلمان ایران بلکه ملت­های مسلمان از کارکرد و نقش اساسی ولایت فقیه، بخصوص نقش وحدت بخش و هدایت­گر آن، آگاهی خوب دارند و تجربه ارزشمندی را بدست آورده­اند.

 

۱۰)حاکمیت اسلام بر پایه ولایت فقیه

مهمترین هدف و اصلی­ترین و اساسی­ترین هدف ادیان الهی و پیامبران الهی، رشد و تکامل  بشر بر مبنای توحید، واز طریق دعوت به مبارزه با کفر، شرک، الحاد، ظلم و ستم، استکبار و مبارزه با تمام پلیدی­ها و پلشتی­های موجود می­باشد، دین مبین اسلام نیز بر همین موضوعات تأکید فراوان بلکه بیشتری دارد. حاکمیت اسلام و تشکیل حکومت اسلامی و اجرای فرامین الهی بدون وجود ولایت فقیه در زمان غیبت امام معصوم(ع) محقق نخواهد شد.

بر همین اساس امام خمینی(ره) تنها به مبارزه با حکومت­های غاصب و ضداسلامی اکتفا نکرد، بلکه به منظور ایجاد حاکمیت الهی براساس موازین اسلام ناب محمدی(ص) (در عمل) اصل مقدس ولایت فقیه را مطرح نمودند و زمام امور جامعه اسلامی را خود در دست گرفت و رهبری سیاسی ـ مذهبی را عینیت بخشید و توانست چهره­ی مخدوش اسلام را اصلاح کرده، تأثیر فوق­العاده­ای بر جهان اسلام و کشورهای جهان سوم بگذارد. [۱۲]

 

 ۱۱) نظارت و کنترل واقعی مجلس بر قوه ی مجریه و اظهارنظر نمایندگان در تمام امور کشور

با توجه به اینکه قدرت اجرایی و اختیارات بودجه ای و حتی بسیاری از امور امنیتی در اختیار دولت و قوه مجریه می باشد، و از سوی دیگر داشتن قدرت، همیشه با احتمال خطراتی مانند استبداد، انحراف و دیکتاتوری همراه است، لذا این قوه نیاز به یک قوه دیگر یا ابزار کنترل کننده دارد.

در دوران رژیم پهلوی متأسفانه مجلس شورای ملی به دلیل منصوب بودن نخست وزیر و تمام وزیران توسط شاه، توان نظارت و کنترل قوه مجریه را نداشت به همین دلیل دولتمردان همه از آزادی عمل برخوردار بودند و مجلس شورای ملی هیچ قدرتی برای برخورد جدی با آن ها را نداشت و همین مسأله باعث شد که دولت ها دچار انحرافات شدید، دیکتاتوری و استبداد شوند. اما امروزه و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تثبیت نظام جمهوری اسلامی علاوه بر اینکه مردم خود رئیس جمهور را انتخاب می کنند، قوه مقننه با اقتدار می تواند از هر نوع انحراف در دولت ها جلوگیری نماید به همین دلیل وزرای زیادی در دوران ۳۸ ساله انقلاب استیضاح، و یک رئیس جمهور (بنی صدر) نیز با رأی عدم کفایت سیاسی مجلس مواجه گردید.

امروزه طبق قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی می تواند در تمام امورات کشور نظارت و بازرسی داشته باشد و بارها طرح تحقیق وتفحص از وزارتخانه ها، موسسات دولتی و حکومتی و سازمان ها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده وبه مرحله اجرا در آمده است، که نشان از اقتدار کامل مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی دارد.

 ۱۲) اتکاء به مردم در حل مشکلات اساسی کشور

در دنیای امروز، هر حکومت و دولتی برای مقابله با مشکلات و معضلات بزرگ خود، نیازمند تکیه گاهی محکم و مشکل گشا می باشد. قدرت های بزرگ جهان واستکباری، برای حل معضلات ومشکلات خود به قدرت سخت، نیروهای نظامی ، توان استعماری، سازمان های اطلاعاتی، امکانات اقتصادی خود و به رسانه ها، تبلیغات، حیله ها و نیرنگ ها متوسل می شوند. کشورها و حکومت های وابسته نیز به استعمارگران و حکومت های غیر مردمی نیز در حل مشکلات مهم خود، دست به دامن دولت های سلطه گر می زنند.اما نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، این دستاورد مهم و ارزشمند حاصل شد که نظام برای حل مشکلات مهم و اساسی خود، متکی به قدرت نرم ومعنوی مردم باشد و از آنان کمک بگیرد. در طول ۳۸ سال تجربه عملی در نظام جمهوری اسلامی نشان می دهد که در تمام بحران ها مردم مسلمان و متدین ایران نقش اصلی را در حل بحران ها ایفا نموده اند که مهم ترین آن ها، پیروزی انقلاب اسلامی، اداره جنگ تحمیلی هشت ساله، جنگ داخلی گروهک ها و منحرفین وابسته به شرق و غرب، مقابله با فتنه در سال ۱۳۸۸ که در ۹ دی مردم خداجو، فتنه گران را سر جای نشاندند، در راهپیمایی های روز قدس و ۲۲ بهمن و … می باشد.

 

 ۱۳) روی کار آمدن مسؤولانی دیندار و بی نظیر

در رژیم پهلوی و قاجار، اکثراً از افراد ملاک، خوانین، چاپلوس، فاسد، وابسته به حاکمان، وابسته به بیگانگان بخصوص انگلیس وآمریکا، می توانستند به مناصب دولتی و حکومتی برسند و اگر افرادی غیر از این حتی اگر دانشمند و متخصص و شایسته بودند نمی توانستند به پست های حکومتی و دولتی برسند ولی به برکت انقلاب اسلامی و با تثبیت نظام جمهوری اسلامی این تابو شکسته شد و امروزه اکثراً افراد دیندار، شایسته، متخصص و با آراء مردم به مناصب اصلی نظام جمهوری اسلامی می رسند.

 

 ۱۴) حضور علمای دین در مسئولیت های سیاسی، فرهنگی، نظامی و …

با توجه به اینکه نظام جمهوری اسلامی، یک نظام برخواسته از دین مبین اسلام است و اجرای دستورات الهی یکی از وظایف مهم این نظام می باشد، وجود روحانیونی دین شناس، با تقوا و عدالت پیشه در مناصب مختلف حکومتی در مسئولیت های سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و … می تواند در پیشبرد اهداف عالیه نظام کمک شایانی نماید و یکی از برکت های انقلاب اسلامی است. در حالی که در رژیم پهلوی حذف روحانیون، دین داران و در نهایت حذف دین الهی از ترفندهای اصلی آن حکومت بود.

 

 ۱۵) ایجاد کشوری باثبات و امن

در دنیای امروز هر ملت و کشوری که بخواهد مستقل و آزاد باشد و از فرمانبری استکبار و قدرت های بزرگ سرباز زند، ابرقدرت ها به کمک همپیمانان خود آن کشور را به بی ثبات ترین و ناامن ترین کشور دنیا تبدیل می کنند، همچنان که کشورهایی مانند عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، یمن و … در منطقه غرب آسیا از چنین وضعیتی برخوردارند، و اما تنها کشوری که امروز در منطقه غرب آسیا و بلکه در جهان در هیچ زمینه ای اطاعت و پیروی از آمریکا نمی کند، بلکه مقابله با سیاست های استکباری آمریکا در منطقه و جهان می نماید نظام جمهوری اسلامی می باشد، علیرغم دشمنی های بزرگ و مستمر آمریکا علیه ایران، این نظام در وسط کشورهای ناامن به عنوان یکی از باثبات ترین کشورهای جهان و امن ترین کشورهای منطقه غرب آسیا قلمداد می شود و کوچک ترین حرکت و توطئه دشمنان خارجی و ایادی داخل آن در نطفه خفه می گردد.

 

 ۱۶) قطع کردن پای مستشاران بیگانه از کشور

مستشاران نظامی و متخصصین غیرنظامی غرب یکی از عوامل سلطه ی بیشتر بر کشور محسوب می شدند آن ها علاوه بر نفوذ در تمام سازمان ها و ادارات و ارتش ایران، به جمع آوری اطلاعات و جاسوسی جهت سلطه بیشتر بر ایران مبادرت می ورزیدند و روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شد تا جایی که « شمار نظامیان آمریکایی تا پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده بود؛ تا آنجا که مجلس سنای آمریکا تخمین زده بود در سال ۱۹۸۰ م (۱۳۵۹ ش)  از سقف ۶۰ هزار نفر نیز تجاوز خواهد کرد.»[۱۳]

مستشاران غربی علاوه بر جاسوسی و زمینه سازی سلطه بیشتر، دخالت های نابجا در تمام امورات حکومتی از جمله مسائل سیاسی کشور می نمودند که به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران بساط آن ها  برای همیشه در ایران جمع شد.

 

۱۷) بازگرداندن روح عزت به ایرانیان

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ملت و کشور ایران در جهان نه تنها درست شناخته نمی شدند و مطرح نبودند بلکه در بین بخشی از ملت ها (حداقل در بین اعراب) به عنوان یک ملت و کشور ذلیل، تابع و پیرو غرب و اسرائیل شناخته می شد، اما امروز ملت و کشور ایران به عنوان یک ملت و کشور آزاد، مستقل، پیشرو در همه زمینه ها و تاثیرگذار در منطقه غرب آسیا، جهان اسلام و نظام بین الملل می باشد که موجب سرافرازی، عزت و سربلندی ملت و کشور ایران شده است.

 

۱۸) استقلال سیاسی و حاکمیت مستقل ملی [۱۴]

در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و … نه تنها وابستگی کامل به قدرت های غربی به ویژه آمریکا، انگلیس ( و روسیه در مقطعی در دوره قاجار) بود، بلکه به صورت غیر رسمی تحت سلطه ی استعمارگران قرار داشت.  بر همین اساس سیاست آمریکا و انگلیس پس از کودتای ۲۸ مرداد، در سلطه نفتی « کنسرسیوم نفت»، در سلطه نظامی «پیمان سنتو» و «حضور گسترده مستشاران نظامی در ایران»، در سلطه اقتصادی، «اصلاحات ارضی» و در سلطه سیاسی و تحقیر فرهنگی نیز «کاپیتولاسیون» (مصونیت قضایی مستشاران غربی) وجود داشت. در همین زمینه جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا می گوید : « شاه تسلیم پیشنهادهایی بود که از سفارت ما انشاء می شد.»[۱۵] و ریگان دیگر رئیس جمهور وقت آمریکا نیز می گوید: « شاه طبق دستور ما عمل می کرد و سال ها حاصل بار ما در خاورمیانه بود.» [۱۶]

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و از همان اوایل انقلاب، با وجود مخالفت های داخلی و قدرت های بزرگ خارجی، جمهوری اسلامی، بر محور استقلال و قطع تمام وابستگی ها مبادرت ورزید و یکی از اصلی ترین علل دشمنی استکبار با انقلاب نوپای اسلامی و نظام جمهوری اسلامی همین استقلال و قطع وابستگی های خانمان سوز بود.

نظام جمهوری اسلامی ایران علیرغم دشمنی ها و توطئه های مختلف توانسته در بسیاری از ابعاد علوم پیچیده و مدرن مانند نظامی، اقتصادی، علمی، صنعتی، هوا فضا ،نانو، لیزر، پزشکی، هسته ای ، سلول های بنیادین، رشد با سوادی، تأثیرگذاری بر منطقه و جهان و … موفقیت های بزرگی را کسب نماید و با قدرت می توان ادعا کرد که وابسته ترین کشور، امروز به مستقل ترین و آزادترین کشور تبدیل شده است.

 

 ۱۹) اثبات عدم جدایی دین از سیاست

در دو قرن گذشته، بخصوص در دوران حکومت پهلوی بر ایران، تلاش و تبلیغات گسترده ای مبنی بر جدایی دین از سیاست صورت گرفته است. این تبلیغات از سوی سه گروه صورت می پذیرد. یکی دشمنان اسلام که در رأس آن استکبار جهانی قرار دارد و دیگری، معاندین و منحرفین داخلی که پیرو آنها هستند، که به صورت شیطنت آمیز و آگاهانه در صدد حذف دین از صحنه های اجتماعی و حکومتی می باشند و نیز گروه سوم، افراد نادان و مقدس مآب می باشند که ابلهانه و بدون اطلاع و بدون شناخت واقعی از اسلام ناب محمدی (ص) و بدون فهم از سیاست ، قانون و جامعه، دست به چنین تبلیغات مسمومی می زنند که تاکنون، نقشه آنان به لطف خداوند بزرگ  بی اثر مانده است. امام خمینی (ره) در وصیت نامه سیاسی_الهی خود، عالمانه جواب این ابلهان را داده است. به برکت انقلاب اسلامی و اجرای توأمان اسلام و سیاست بر خواسته از دین الهی در نظام جمهوری اسلامی و تجربه ۳۸ ساله انقلاب اسلامی، عدم جدایی دین از سیاست، (یا اخلاق ومعنویت با سیاست) و کارآیی نظام دینی به اثبات رسیده است. «انقلاب اسلامی توانست ضمن تبیین سازگاری اسلام ودموکراسی، کنش متقابل میان دو حوزه ی دین وسیاست را آشکار سازد ونوعی نظام سیاسی خاص را رقم زند. این نظام؛ هم بر ویژگی های معنوی و سیاسی حاکم، استوار است و هم بر پیوند میان ارزش های اسلامی با ساختار یا روش مردم سالاری تکیه دارد.»[۱۷]

 

 ۲۰ ) پیوند میان مردم و مسؤولان

نظام شاهنشاهی و سلطنتی در ایران، خود را فراتر از مردم می دانست و مردم را به عنوان یک قشر فرودست محسوب می کرد و هیچ رابطه و پیوند عاطفی و قرابتی با مردم نداشت. پادشاهان و درباریان پشت دیوارهای بلند و در حصار نگهبانان و افراد چاپلوس زندگی می کردند و به همین دلیل از درد و رنج و مشکلات مردم کاملأ بی خبر بودند. اما امروز به برکت انقلاب اسلامی ایران اکثریت مطلق مسئولان در نظام جمهوری اسلامی ایران یک رابطه صمیمی، عاطفی،قلبی و یک پیوند ناگسستنی با مردم دارند. در سفرهای مسوولین نظام اعم از رهبر فرزانه انقلاب امام خامنه ای(مدظله العالی) و روسای جمهور به استانها وشهرستان ها و استقبال گسترده مردم،این پیوند عمیق بین مردم ومسوولین را به اثبات می رساند . انتخاب مسؤولان اصلی و تصمیم گیرندگان اساسی توسط مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران که خود نشان از مردم سالاری دینی دارد باعث شده که این ارتباط عاطفی ،قلبی وسیاسی همچنان ادامه داشته باشد.

 

 

 

 ۲۱) ایجاد انگیزه و زمینه بیشتر برای اجرای عدالت و پیشرفت

عدالت اجتماعی یکی از مهم ترین و اصلی ترین خطوط در مکتب مبین اسلام است. در همه برنامه های حکومت در قانون گذاری، در اجرا، در هزینه کردها، در تقسیم بندی بودجه، در رسیدن شایستگان به مناصب دولتی و در قضا باید عدالت اجتماعی و پر کردن شکاف های طبقاتی، مورد نظر و هدف اسلام و انقلاب اسلامی باشد.انتخابات قله عدالت است و یکی از مهم ترین راه های رسیدن به عدالت انتخاب افراد شایسته با رأی واقعی مردم است که در نظام جمهوری اسلامی ایران محقق شد. البته مردم متدین باید بر اساس دستورات دین و هدایت گری رهبران الهی و بر اساس علم وشایستگی افراد وبه صورت کاملا هوشمندانه افراد شایسته را انتخاب نمایند و به شدت از جو زدگی،عمل عامیانه و متاثر از تبلیغات بیگانگان بپرهیزند که شایسته سالاری محقق شود

با به وجود آمدن انقلاب اسلامی، ایجاد انگیزه بیشتر و زمینه سازی بیشتر برای اجرای عدالت فراهم شدتا جایی که اکثر مسؤولین کشور از قشر متوسط و ضعیف جامعه بر سر کار آمدند و توجه بیشتر به قشر ضعیف فراهم شد. برق رسانی، گازرسانی، جاده سازی، خانه بهداشت و دیگر خدمات به روستائیانی که قبل از انقلاب  از آن ها بی بهره بودند رسانده شد. همچنین توجه بیشتر به کشاورزان با ارئه وام های کم بهره، توجه به بهزیستی، به وجود آوردن کمیته امداد امام خمینی (ره)، ساخت مسکن برای ضعیفان و … بخشی از خدمات به مستضعفین و اقشار کم در آمد جهت کم کردن شکاف طبقاتی در نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد و این زمینه پیشرفت بیشتر را نیز فراهم می آورد. 

 

 ۲۲) خودباوری و ما می توانیم

در دوران حکومت های قاجار وپهلوی بیگانگان، حاکمان و نخبگان وابسته به شرق وغرب، به ملت ایران القاء می کردند که بدون کمک غرب یا کشورهای قوی نمی توانیم به رشد برسیم وپیشرفت کنیم. درهمین زمینه میرزا ملکم خان که پدر روشنفکری (=تاریک فکری) غرب زده و پایه گذار لژهای فراماسونری در ایران است می گوید: « من همین قدر می گویم که ما در مسائل حکمرانی نه می توانیم ونه باید از پیش خوداختراعی نماییم. یا باید علم و تجربه فرنگستان را سر مشق خود قرار بدهیم، یا باید از دایره بربری گری خود قدمی بیرون نگذاریم» [۱۸]

یکی دیگر از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی خودباوری است. به برکت انقلاب اسلامی و راهنمایی های معمار کبیر انقلاب و رهبر فرزانه انقلاب، « ملت ایران خودکم بینی و از خودبیگانگی را کنار نهادند و به این خودباوری رسیدند که می توانند کارهای بزرگ و حتی به ظاهر ناشدنی را انجام دهند و به فرموده حضرت امام (ره) به این باور رسیدند که «ما می توانیم»، آن هنگام است که می توانند ناممکن ها را ممکن کنند و راه تعالی و پیشرفت را با سرعت بپیمایند. » [۱۹] 

 

۲۳) مطالبات سیاسی

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران نه از حق و حقوق خود واقف بودند و نه دولت و حکومت پهلوی چنین اراده ای داشت که مردم از آگاهی های مورد نیاز خود و جامعه خبر داشته باشند و اگر تعداد اندکی نیز از حقوق خود آگاهی پیدا می کرد قدرت و توان درخواست مطالبات سیاسی،اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … را از حکومت نداشتند. اما به برکت انقلاب اسلامی ایران ملت ایران آگاه شده و علاوه بر اینکه می توانند با ارتباط ایجاد کردن با مسؤولین، خواسته های خود را مطالبه کنند و اگر حاکمان در این مورد بی توجه باشند مردم هم حق وهم توان دارند که مطالبات خود را از طریق مدنی پیگیری نمایند و تا وصول حق خود از پای ننشینند.

 

۲۴)  مساجد کانون فعالیت های سیاسی

در دنیا کانون فعالیت های سیاسی در چارچوب حوزه های حزبی و نهادهای سیاسی شکل می گیرد، اما در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حتی در دوران مبارزات انقلابی، « مساجد به عنوان کانون اصلی مبارزه و فعالیت های سیاسی عمومیت یافته است؛ آن سان که هر زمان فعالان سیاسی با مشکل مواجه می گردند، به مساجد روی می آورند و فعالیت خود را در آنجا برنامه ریزی می کنند. به همین دلیل مساجد موجود در جهان اسلام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هم بر رونقشان افزوده شد و هم بر تعدادشان.» [۲۰] امروزه بسیاری از فعالیت های سیاسی، حتی تبلیغات انتخاباتی و دیدار مردم با مسوولین در مساجد برگزار می گردد و مسجد به عنوان پایگاه اصلی انقلاب و کانون فعالیت های سیاسی به حساب می آید.

 

 ۲۵) پایگاه سیاسی عبادی نماز جمعه

یکی از پایگاه های مهم سیاسی عبادی و یکی از برکت ها و نعمت های انقلاب اسلامی نماز جمعه می باشد. قبل از انقلاب اسلامی خبری از نماز جمعه نبود و اگر موارد نادری هم بود، بی محتوا و تحت سلطه و حاکمیت طاغوت بود. به قول امام خمینی (ره) «یکی از برکات این نهضت و انقلاب همین اقامه ی نماز جمعه هاست.»[۲۱]

امروزه مردم مسلمان و انقلابی ایران هر هفته روزهای جمعه با شور و حال فراوانی در نمازهای جمعه شرکت می کنند. همه شهرهای کشور از نعمت نماز جمعه برخوردارند و «علت این اهمیت فروان نماز جمعه را باید در نقش و آثار گوناگون سیاسی، اجتماعی آن جستجو کرد.»[۲۲]

« برخی از این آثار و پیامدها عبارتند از : هدایت دینی مردم، هدایت سیاسی اجتماعی مردم، ایجاد وحدت بین مردم و نیز بین مردم و مسؤولین، نمایش قدرت و عظمت اسلام و بالاخره بسیج مردم در مسائل مختلف و مبتلا به داخلی و جهانی اسلام.»[۲۳]

 

۲۶) ترویج فرهنگ مردم سالاری دینی

انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک پدیده الهی، توانست بین دین و سیاست سازگاری معناداری ایجاد کند و بدین ترتیب رویکرد جدیدی را در پیوند سیاست و دین، در عرصه بین المللی به منصه ظهور رساند. « انقلاب اسلامی ضمن تبیین سازگاری اسلام و دموکراسی توانست تاثیر متقابل میان دو حوزه دین و سیاست را آشکار سازد و با پاسخگویی هم زمان به دو پرسش «چه کسی باید حکومت کند؟» و «چگونه باید حکومت کرد؟» نوعی نظام سیاسی را رقم زد که هم بر ویژگی های معنوی و سیاسی حاکم و هم بر پیوند ارزش های اسلامی با ساختار مردم سالاری استوار باشد.»[۲۴] چنین نظام سیاسی، همزمان به نفی اسلام منجر و قشری گرا و از سویی به نفی سکولاریسم پرداخت و توانست نظامی را به ارمغان  آورد که مشروعیت آن بر پایه حاکمیت خدا و حقانیت ارزش های دینی است و مقبولیت آن نیز بر اساس اراده مردمی.

 

ب) دستاوردهای سیاسی و حکومتی انقلاب اسلامی در سطح خارجی (بین المللی)

۱) صدور انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی

یکی از نقاط روشن انقلاب اسلامی صدور انقلاب اسلامی است که می بایست ابتدا در کشورهای اسلامی و سپس به اقصی نقاط جهان که پر از ظلم و بی عدالتی و سلطه استکبار است، گسترش پیدا کند. بی شک بیداری جهان اسلام، با پیروزی انقلاب اسلامی معنا و مفهوم جدیدی به خود گرفت. هرچند که بیداری اسلامی بیش از یک قرن و از زمان فعالیت های سیاسی فرهنگی سید جمال الدین اسدابادی مطرح شده است ولی با پیروزی انقلاب اسلامی، این بیداری، مردم مسلمان را به حرکت در آورد و عینیت یافت.

امروز بعد از ۳۸  سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی در میان اکثر علما و اندیشمندان اسلامی چه علمای اهل تسنن و چه علمای شیعه به صورت محسوس وقابل قبولی رواج پیدا کرده و سخنان مبارکی در ا قصی نقاط دنیا از آنها شنیده می شود.

این بیداری اسلامی علاوه بر اینکه تاثیر شگرفی براحزاب و گروه های مهمی در جهان اسلام گذاشت، آنها را نیز به حرکت و پویایی وا داشت و در سال ۱۳۸۹ش در بعضی از کشورهای اسلامی به نتیجه مطلوب رسید و موجب گردید که شماری از کشورهای اسلامی همچون تونس، مصر،لیبی، یمن و بحرین به صورت دومینو وار در مقابل نظام های دیکتاتوری وابسته به استکبار قیام کنند و به نتایج مثبتی نیز برسند. هرچند که استکبار برای مقابله با این بیداری اسلامی تلاش گسترده ای را به کار گرفت تا با پیروزی انها مقابله کند، یا با دخالت در آنها، این انقلاب ها را از مسیر اصلی خود خارج سازد، اما این نور الهی هرگز خاموش شدنی نیست و به راه خود ادامه خواهد داد.

شواهد و قرائن نشان میدهد که این حرکت عظیم بیداری اسلامی و انقلاب هایی که در کشور های اسلامی اتفاق افتاد، متاثر از انقلاب اسلامی بوده است که مهمترین وجوه مشترک آن بیداری اسلامی با انقلاب اسلامی ایران، « توده ای و مردمی بودن، نقش پیشرو جوانان،حضور زنان در جنبش، غیر مسلحانه بودن، رفتار برادرانه با نیروهای مسلح، وحدت نظر در اهداف جنبش، ضدیت با نظام سلطه،استفاده از نمادهای مذهبی، روی کار آمدن اسلام گرایان» [۲۵] و از همه مهمتر پایگاه اصلی و نقطه شروع این حرکت های انقلابی از نمازجمعه‌ها، مساجد و تکایای مذهبی می باشد و شعارها نیز با محتوای اسلامی مطرح می گردید.

این بیداری اسلامی و صدور انقلاب اسلامی به کشورهای اسلامی و مسلمانان ختم نمی شود، بلکه در طول تاریخ و گذشت زمان تمام مظلومین و مستضعفان جهان را فراخواهد گرفت. همانگونه که بعضی از کشورهای آمریکای لاتین مثل ونزوئلا، بولیوی و دیگر دولتمردان آن منطقه و بخشی از ملت آفریقا توانسته اند مواضع مهمی علیه استعمارگران بخصوص شیطان بزرگ اتخاذ نمایند. «همانگونه که یکی از دانشمندان آلمانی می گوید: اگرمردم جهان طرح سیاسی آقای خمینی را بشناسند، همه آنها در مقابل حکومت هایشان شورش می کنند.»[۲۶]

 

۲) شکستن ابهت استکبار جهانی و تحقیر امریکا

یکی از بزرگترین و اعجاب انگیزترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در سطح جهان، شکستن  ابهت قدرت های شیطانی غرب و شرق است. بعد از جنگ جهانی دوم که کشورهای پیروز در جنگ، جهان را برای چپاولگری و سلطه کامل به دو بلوک شرق و غرب تقسیم کردند و نفوذ ناپذیری قدرت و یکه تاز بودن بودن آنها در صحنه جهانی، این باور جدی در همه مردم جهان به وجود آمده بود که آنها دارای قدرت بسیار قوی هستند و به هیچ وجه نمی شود با آنان مقابله کرد.

بسیاری از انقلابیون دنیا حتی بخشی از مخالفان رژیم پهلوی در ایران نیز به این نتیجه رسیده بودند که بدون وابستگی به یکی از دو قطب، امکان هیچ حرکت و انقلابی در دنیا نیست، به همین دلیل عده ای از انقلابیون به سمت شرق و عده ای دیگر به سمت غرب گرایش پیدا کردند.اما تنها فردی که با اتکا به قدرت لایزال الهی شعار نه شرقی و نه غربی را مطرح کرد وشاگردان متدین او از وی پیروی نمودند  و مردم متدین ایران را با خود همراه نمودند، امام خمینی(ره) بنیانگذار و معمار انقلاب اسلامی ایران بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم ستم شاهی پهلوی، اولین ضربه محکم و اساسی بر ابهت پوشالی آمریکا وارد شد، چون حکومت ایران تحت سلطه کامل آمریکا بود واین کشور استعماری، پشتیبان اصلی رژیم پهلوی بود و برای جلو گیری از سقوط حکومت پهلوی تمام تلاش خود را بکار گرفت. با تصرف لانه جاسوسی دومین ضربه سنگین برپیکره  استکبار به خصوص امریکای جنایتکار و متحدین او توسط انقلاب اسلامی و ملت متدین و انقلابی ایران وارد شد. این ضربات سلسله وار بر پیکر استعمار وارد شد که برخی از آنها مانند، جهانی کردن شعار مرگ برامریکا، اعلام کردن روز جهانی قدس، خنثی کردن چندین کودتای امریکایی، دفاع جانانه هشت ساله ملت ایران در مقابل استکبار، ایستادگی در برابرحضور نظامی ناوگانهای امریکا درخلیج فارس،مقاومت طولانی در برابر تحریم های ظالمانه استکبار، دفاع از حرم های اهل بیت در کشور عراق و سوریه مقاومت جانانه محور مقاومت در برابر اسرائیل، داعش، طالبان، القاعده، النصره و دیگر تروریست های ساخته دست استکبار و هم پیمانانش، خنثی کردن تحریم های نظامی با ساخت انواع تجهیزات نظامی،پیشبرد فن آوری هسته ای علارغم مخالفت استعمارگران و.. می باشد.

در همین زمینه جیمی کارتررئیس جمهور وقت امریکا در جلسه شورای امنیت ملی امریکا می گوید:«ابرو و حیثیت ملی ما به خاطر انقلاب اسلامی به خطر افتاده است»[۲۷]

در شکستن ابهت استکبار جهانی و تحقیر آمریکا همین بس که رادیو آمریکا به نقل از روزنامه شیکاگو تریبون می گوید: «آیت الله خمینی آمریکا را بارها با ناتوانی مواجه ساخت و در این مورد به آمریکا درس داد و دو رییس جمهوری آمریکا را با ناامیدی روبرو ساخت [۲۸].

 

۳) تغییر اساسی در سیاست خارجی کشور

اصول سیاست خارجی درحکومت رضا خان پهلوی،  بر اساس اراده و خواست انگلیس و در رژیم محمد رضا پهلوی بر اساس و اراده وخواست آمریکا شکل می گرفت، که علاوه بر حفظ منافع غرب، در راستای اسلام زدایی و سلطه هر چه بیشتر آنان بر منطقه غرب آسیا و کشور های اسلامی نیز بود. اما در دوران بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اسلام ناب محمدی (ص)، منافع مسلمین به خصوص ملت مسلمان ایران و مقابله با استکبار جهانی، رژیم غاصب اسرائیل و حمایت از مظلومین عالم و بر معیار اصل نه شرقی و نه غربی و اصل عزت، حکمت و مصلحت استوار می باشد که خود یک تغییر اساسی و استراتژیک می باشد.

استقلال در تصمیم سازی های دیپلماتیک و نزدیک شدن به ملت های مظلوم و مستضعف و مقابله با استکبار جهانی به خصوص رژیم جعلی صهیونیستی یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است. در حالی که نظام سیاسی در دوران پهلوی تصمیمات سیاسی و دیپلماتیک و حتی نظامی و اقتصادی خود را در راستای اهداف و منافع غرب و رژیم صهیونیستی اتخاذ می کرد تا جایی که محمد رضا پهلوی در این زمینه می نویسد «ارتش ما در واقع قادر بور در این ناحیه که برای غرب اهمیت استراتژیک فوق العاده ای دارد، هرگونه نا آرامی محلی را متوقف یا در نطفه خفه کند.»[۲۹]

در حالی که حکومت پهلوی چه در دوره رضاشاه و چه در دوره محمدرضا شاه به بیگانگان وابسته بودند، جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر قدرت مردم توانست برای حفظ استقلال ایران در برابر قدرت های استکباری و به ویژه آمریکا دست به مقاومت زده و طی ۳۸ سال گذشته تمامی توطئه های آنان را خنثی نماید. دفاع از محرومان و مستضعفان جهان یک طرف و ایستادگی و مبارزه با ظالمان و ستمگران به عنوان یک اصل ثابت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی از سوی دیگر، ایران را به کانون الهام بخش برای ملت های آزادی خواه تبدیل نموده و  این الهام بخشی انقلاب اسلامی بازتاب هایی را در حوزه های گوناگون به دنبال داشت و با این بازتاب ها، انقلاب اسلامی آغازگر تحولات بزرگ، اساسی وبنیادین در معادلات منطقه ای و بین المللی گردیده است.

 

۴) نفی سلطه غرب بر ایران (نفی سلطه کفار بر مسلمین)

بر اساس آیات قرآن و سیره نظری و عملی ائمه اطهار (علیهم السلام) سلطه کفار بر مومنین مردود شمرده شده است. خداوند بزرگ در قرآن مجید میفرمایند « وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا »

یعنی هرگز خداوند راهی برای سلطه کفار بر مومنان قرار نداده است.[۳۰]

در حالی که در رژیم پهلوی، کشور ایران و نظام ایران در تمام ابعاد وابسته شدید به کفار، دشمنان اسلام و استکبار جهانی بود، به برکت و پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ایران از این بند اسارت رهایی یافتند و در تمام زمینه ها مستقل و آزادند، برهمین اساس در قانون اساسی نیز به نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری تاکید شده است.[۳۱]

 

۵) اصل نه شرقی و نه غربی

انقلاب هایی که در دنیا به وقوع پیوسته و کشورهایی که درجهان دچار تغییر و دگرگونی می شوند، سعی می کنند تمام همت و تلاش خود را به حل مسائل و مشکلات داخلی مصروف نمایند، اما انقلاب اسلامی ایران علی رغم مشکلات و دشمنی های ابر قدرت های شرق و غرب موفق شد در دوجبهه داخلی و خارجی به مبارزه بپردازد.” نظام نوپای جمهوری اسلامی با وجود همه مشکلات داخلی از اجرای اصل تهاجمی نه شرقی، نه غربی خود ذره ای باز نایستاد، بلکه در همان چند ماه نخست پیروزی انقلاب، ضمن اشغال سفارت آمریکا که به” لانه جاسوسی ” معروف گردید، اشغال افغانستان از سوی اتحاد جماهیر شوروی را محکوم نمود و به حمایت از مجاهدان افغانی برخواست. افزون بر این مزدوران آن دو قدرت را در داخل کشور که به توطئه علیه انقلاب مشغول بودند، سرکوب نمود و آنها را از ساختار دولتی و نظامی بیرون راند.” [۳۲]

اگر نظام جمهوری اسلامی در بعد خارجی، به مبارزه با استعمار و قدرت شرق و غرب برنیامده بود و ایادی داخلی آنها را در صحنه های کشور حذف نمی کرد، آنان قطعا با نفوذ گسترده خود در حکومت و جامعه ایران اجازه تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران را نمی دادند و سعی می کردند از بیرون و درون نظام اسلامی را با شکست مواجه سازند. اما به لطف خداوند بزرگ و تدابیر ارزشمند امام راحل و پیروانش موفق شدند مخالفان داخلی و خارجی، را سرجای خود نشانده و نظام اسلامی را تثبیت نمایند و به پیش برند.

۶) فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی

غرب و به خصوص آمریکا معتقد است که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دلیل اقدامات نرم افزاری و جنگ نرم و رسانه ای آنها بوده است، اما زمانی که به صورت دقیق تر بررسی می کنیم متوجه می شویم که پدیده انقلاب اسلامی ایران و تاثیر آن بر آسیای میانه و قفقاز، یکی از علل و عوامل اصلی فروپاشی شوروی می باشد که در این زمینه دلایل و مستنداتی وجود دارد.

با وقوع انقلاب اسلامی و با توجه به فضای بسته اتحاد جماهیر شوروی، آرام آرام امواج، آرمان ها و دیدگاههای الهام بخش انقلاب اسلامی در آسیای میانه رسوخ پیدا کرد. گرایش به مذهب، ازدواج های اسلامی، تدفین دینی، روزه گیری، شرکت در مراسمات مذهبی به خصوص اعیاد اسلامی فطر، قربان، ولادت پیامبر اکرم (ص)، حضور روز افزون در مساجد، افزایش ساخت مساجد، ساخت کلیسا، نامه حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف رهبر شوروی که وی تصمیم گرفت و متقاعد شد اصلاحاتی در جمهوری های شوروی ایجاد نماید و آزادی های بیشتری به مسلمانان اعطا کند وتبلیغات اسلامی رادیویی توسط ایران ، همه و همه تاثیرات شگرفی در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی داشت.

مارتابریل الکات در کتاب آسیای مرکزی: آیا مسکو از نفوذ ایران می هراسد؟ می نویسد:« مطمئنا انقلاب ایران اثراتی داشت؛ حداقل برای کسانی که در آسیای مرکزی به رادیوهای موج کوتاه دسترسی داشتند، مدلی امروزی از جامعه اسلامی فراهم آورد که با شناخت تضعیف شده آنان از گذشته اسلامی خود هماهنگ بود».[۳۳]

اتحاد جماهیر شوروی در زمان رهبری گرباچف مانند یک بیماری می ماند که از دو سمت اسلام و لیبرالیسم مورد حمله قرار گرفته و چون از اسلام انقلابی وحشت داشت، پناه به لیبرالیسم می برد و این فروپاشی، فروپاشی بنیان های عقیدتی و فکری بود، قبل از آنکه فروپاشی سیاسی باشد.

 

۷) حمایت از مسلمان دربند و آزادیخواهان مظلوم جهان

در حالی که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هیچ قدرت و حکومتی نبود که به صورت واقعی دایه دار اسلام و مسلمانان باشد و مظلومین و مسلمانان دربند را مورد حمایت خود قرار دهد، با پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی، مسلمانان دیگر کشورهایی که دربند حاکمان ظالم هستند و یا تحت سلطه استعمارگران می باشند، مورد حمایت جدی نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند. از جمله آنها میتوان به حمایت از مجاهدین افغان در مقابله با اتحاد جماهیر شوروی سابق، مردم مظلوم فلسطین در مقابله با رژیم جعلی صهیونیستی، ملت مسلمان بوسنی و هرزه گوین در مقابل نسل کشی مدعیان حقوق بشر و آزادی غربی، مردم لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی و دخالت های استکبار و هم پیمانانشان، مسلمانان میانمار در مقابل نسل کشی توسط بوداییان حاکم بر آن کشور، شیعیان و کردهای عراق در مقابل صدام، ملت و دولت عراق و سوریه در مقابل داعش، مردم مسلمان یمن در مقابل عربستان وهابی، مردم بحرین در مقابل حکومت مستبد آل خلیفه، حمایت از بیداری اسلامی، مسلمانان نیجریه در مقابل حکومت مستبد آن کشور و ملت های مظلوم قاره آفریقا در مقابل مستبدان و استکبار نام برد و هر ملت دیگری که تحت ظلم و ستم استکبار جهانی و حاکمان مستبد خود قرار گرفته اند و یا بگیرند مورد حمایت معنوی، سیاسی و… جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و یا خواهند گرفت. در نتیجه یکی دیگر از دستاوردهای خارجی جمهوری اسلامی، چرخش به سوی جهان عدم تعهد و حمایت از نهضت های آزادی بخش است.

 

۸) جهانی کردن مبارزه با رژیم اشغالگر قدس در حمایت از ملت فلسطین

پس از جنگ جهانی اول و شکست و فروپاشی امپراطوری بزرگ عثمانی، با توطئه انگلیس و حمایت دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا، سرزمین فلسطین که عاری از دولت و جکومت شده بود، آرام آرام به اشغال یهودیان صهیونیزم درآمد و مبارزات طولانی و چندین ساله مردم بی پناه و مظلوم فلسطین علیه اشغالگران صهیونیستی به عنوان یکی از اصلی ترین موضوعات مهم و ریشه دار جهان اسلام مطرح گردید.

از یک طرف آوارگی یک ملت ستمدیده و شهادت و مجروح شدن دهها هزار نفر از مردان و زنان، و از سویی دیگر حمایت تمام قد استکبار غرب به سرکردگی انگلیس و آمریکا از این جرثومه فساد و نیز سازش ننگین برخی از کشورهای عرب منطقه و نیز برخی از سران استحاله شده فلسطین با این رژیم، بر عمق و پیچیدگی این معضل افزوده شد.

«قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، نظام طاغوتی محمدرضا پهلوی روابط گرم و صمیمانه ای با رژیم اشغالگر قدس داشت. وجود پایگاه های جاسوسی اسراییل در شهرهای جنوبی و فعالیت گسترده سازمان های جاسوسی اسرائیل در ایران نیز موید بر همین معنا بود. رژیم صهیونیستی حکومت پهلوی را تنها دوست و متحد خود در منطقه تلقی می کرد. و مامورین ساواک را آموزش می داد.»[۳۴]

با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران ، حمایت از ملل اسلامی و مستضعف جهان به ویژه ملت مظلوم و ستمدیده فلسطین به عنوان یکی از اصول سیاست خارجی ایران قرار گرفت و امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی طی پیامی در تاریخ ۱۳۸۵/۵/۱۶ ، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز حمایت از فلسطین و روز جهانی قدس نامگذاری فرمودند و این مبارزه را بین المللی کردند و هر ساله در روز قدس ، در هزاران شهر و در کشورهای مختلف اسلامی و غیر اسلامی در حمایت از ملت فلسطین و آزادی قدس شریف راهپیمایی می گردد که این دستاورد بزرگی برای جهان اسلام قلمداد می گردد.

 

۹) باوراندن امکان ایستادگی مقابل مستکبران به مستضعفان

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و مقاومت و ایستادگی ملت ایران در برابر مستکبران، هیچ کشور ، ملت ، گروه و حزبی به ذهنشان هم خطور نمی کرد که می توان در مقابل استکبار جهانی و زورگویان عالم ایستاد . اما امروز بعد از ۳۸ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ملتهای مختلف اعم از ملت فلسطین، لبنان ، عراق ، سوریه ، یمن ، افغانستان و حتی بعضی از کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و بسیاری از  احزاب و گروههای آزادیخواه به این باور و اعتقاد رسیده اند که می توان با امکانات و تجهیزات و نیروی کم در مقابل استکبار جهانی ایستاد و پیروز هم شد.موید این موضوع جنگ ۳۳ روزه حزب الله جنگ ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۱ روزه حماس و جهاد اسلامی فلسطین در مقابل اسرائیل غاصب، ملت مسلمان یمن در مقابل عربستان و اربابانش می باشد.

 

۱۰) پیشنهاد تاسیس حزب جهانی مستضعفین

یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران، جهانی کردن مبارزه با استکبار و زورگویان عالم تا برچیده شدن کامل آنان است.  این هدف بسیار بزرگ وعظیم، به کمک یک بیداری بزرگ بین المللی و تشکیل یک حزب فراگیر جهانی محقق می شود که امام خمینی (ره) بنیانگذار و معمار انقلاب اسلامی، پیشنهاد چنین حزبی را به عنوان «حزب الله» یا «حزب مستضعفین» ارائه فرمودند:« … من یک پیشنهادی چند روز پیش از این کردم که اگر این پیشنهاد را عمل بکنند، این اسباب این می شود که روابط انشاءالله کم کم پیدا بشود. و او ایجاد یک « حزب مستضعفین»، تمام مستضعفین دنیا، اعم از مسلم و غیرمسلم – این دولت های غیراسلامی که به مردم ظلم می کنند؛ ملت ها اینطور نیستند. ملت مثلا آمریکا، ملت فرانسه، آنهایی که ظلمی نمی خواهند بکنند. اینکه ظلم می کند، آنکه خلاف می کند، دولت ها هستند. آنها هم مستضعفانشان گرفتار مستکبرین است – اگر یک حزبی در عالم پیدا بشود، یک حزب عالمی « حزب مستضعفین»، که همان حزب الله است، این مشکل رفع بشود با رفع این دو اشکال، تمام مشکلات مسلمین رفع می شود؛ هیچ قدرتی به این قدرت ها (مستضعفین) نمی تواند مقابله کند.»[۳۵]

 

۱۱) نامشروع اعلام کردن اسراییل

در دوران پهلوی، رژیم غاصب و جعلی اسرائیل به عنوان یکی از متحدین اصلی او قلمداد می شد و پیوندهای نزدیک سیاسی، نظامی، امنیتی، اطلاعاتی، جاسوسی، اقتصادی و غیره بین این دو رژیم وجود داشت. اما با وقوع انقلاب اسلامی ایران، اسرائیل به عنوان غاصب سرزمین ملت مسلمان و بزرگترین دشمن اسلام توسط نظام جمهوری اسلامی ایران به دنیا معرفی شد و از ملت های مسلمان  در خواست مبارزه و مقابله و عدم سازش و کوتاهی در برابر این رژیم جعلی گردید. صلح خاورمیانه و اجلاس کمپ دیوید به رسمیت شناخته نشد و اسراییل به عنوان یک کشور جعلی و توطئه استکبار، نامشروع اعلام شد و مبارزه جدی با این رژیم غاصب طراحی و به مرحله اجرا درآمد و امروزپس از ۳۸ سال از پیروزی انقلاب این سیاست ثابت ادامه دارد.

 

۱۲) صف آرایی در برابر نمایش قدرت آمریکا

یکی دیگر از افتخارات و دستاوردهای انقلاب اسلامی، نترسیدن از قدرت آمریکاست.

در دوران دفاع مقدس، بارها رزمندگان اسلام در مقابل ناوهای غول پیکر آمریکا صف آرایی نمودند و بدون هیچ واهمه ای با آنها درگیر شدند. بعد از دفاع مقدس، نیز با شجاعت مقابله را ادامه دادند، حتی دوران لشکرکشی استکبار و هم پیمانانشان به عراق و افغانستان، این کشور ایران بود که کوچکترین ترسی به خود راه نداد و همین باعث شد که دیگر ملت ها نیز قدرت صف آرایی را در برابر قدرت آمریکا پیدا کنند. امروز نیز محور مقاومت به رهبری ایران در کشورهای عراق، سوریه، یمن، لبنان و … در مقابل قدرت آمریکا مردانه ایستاده اند. در مقابل داعش و دیگر گروه های تروریستی که با حمایت استکبار و هم پیمانانش و با نیابت از آنها می جنگند، جانانه مقاومت می کنند و پیروزی های خوبی مثل آزادی حلب، موصل و بسیاری از مناطق دیگر را به ارمغان آوردند.

 

۱۳) انتقال وحشت از دل مظلومان به دل مستکبران

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رعب و وحشتی که در دل ملت های مظلوم، از ترس جنایات استکبار و در راس آنها آمریکا وجود داشت، به دل مستکبرین انتقال یافته است. در همین زمین خانم مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت انگلیس گفت: « ما غربی ها در دهه ۱۹۸۰ م از وسایل نظامی و ابزار جنگی  شوروی و اقمارش واهمه نداریم ( چون هرچه او دارد ما هم داریم )… لیکن از حضور فرهنگ اسلامی انقلاب ایران می ترسیم» [۳۶]. روزنامه انگلیس زبان پاکستان تایمز نیز می نویسد: « امام خمینی (ره) تنها رهبری بود که هر دو ابرقدرت را به وحشت انداخت…»  [۳۷]. در این رابطه برژنسکی مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا در دولت جیمی کارتر می نویسد:« ایران (منظور انقلاب و حکومت اسلامی ایران ) بزرگترین شکست حکومت کارتر بود… سقوط شاه از نظر استراتژیک نتایج مصیبت باری برای آمریکا به بار آورد و از نظر سیاسی، برای خود کارتر فاجعه آمیز بود.»[۳۸]

 

۱۴) تبدیل شدن ایران به یک کشور قدرتمند فرامنطقه ای

یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی، تبدیل شدن ایران به یک کشور و یک قدرت جهانی و فرامنطقه ای می باشد. بر هیچ دانشمند و تحلیل گر سیاسی پوشیده نیست که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کشور ایران به دلیل پیروی و تبعیت محض از غرب، در بین کشورها و قدرت های جهانی نقش و قدرت تعیین کننده ای نداشت و در معادلات سیاسی و تصمیم گیری های جهانی به ژاندارمی در منطقه برای آمریکا تبدیل شده بود، بین مسلمانان جهان و نهضت های اسلامی و آزادی بخش نیز به عنوان حکومتی دین ستیز، دیکتاتور و نوکر آمریکا و حامی اسرائیل غاصب شناخته می شد و منفور و مطرود بود.

اما امروز به برکت پیروزی انقلاب اسلامی وهمت وغیرت مردم، کشور ایران به قدرت و عزت چشمگیری دست یافته و در معادلات جهانی و منطقه ای به خصوص مسائل جهان اسلام بسیار تاثیرگذار و مورد توجه بوده و می باشد.

یکی از مهمترین اقدامات ایران در مقابل سیاست های سلطه طلبانه غرب، این بود که سالها غرب به دنبال ایجاد یک خاورمیانه که حافظ منافع و تحت سلطه غرب باشد، مقابله کرد ونگذاشت کشورهای قدرت مند به اهداف خود برسند

غرب به رهبری آمریکا سالها به دنبال یک خاورمیانه جدیدی که تحت سلطه کامل غرب و حافظ منافع آنان باشد، بود اما با پیروزی انقلاب اسلامی و سیاست های نظام جمهوری اسلامی و مدیریت توانمند حضرت امام  خمینی(ره) وامام خامنه ای (مدظله العالی) این سیاست نقش برآب شد و بعد از آن نیز هرنوع سیاستی برای سلطه بر منطقه اتخاذ شد، با شکست مواجه گردید که آخرین آن جنگ نیابتی داعش، القاعده، طالبان، النصره و … می باشد که با دخالت فعال ایران به هیچ نتیجه مثبتی در راستای اهداف غرب و هم پیمانانش نرسید و این تروریست ها، پس از آزادی موصل وحلب، نفس های آخر خود را می کشند.

این اهمیت و تاثیرگذاری نه تنها ادعای طرفداران انقلاب اسلامی است، بلکه در اعترافات گفتاری و عملی  و قدرت های تاثیرگذار و استکباری نیز مشهود است و دائما در حال تکرار می باشد.

 

۱۵) افشای چهره پلید کشورهای غربی و آمریکا

غرب به رهبری آمریکا دائما با بزک کردن چهره خود به ظاهر و به دروغ مدعی دموکراسی، آزادی، دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم می باشد. انقلاب اسلامی توانست ماسک دروغین آنها را بردارد تا همه جهانیان بتوانند چهره کریه و پلید، زشت و واقعی آنها را مشاهده کنند. البته این چهره ننگین و ستمگر، قبلا برای ملت های آزاده و بیدار و بصیر مثل ملت ایران کاملا روشن شده بود، اما انقلاب اسلامی توانست ابعاد تازه و گسترده تری از چهره دروغین آمریکا را نزد ملت ها نمایان و آشکار سازد. از جمله مهمترینِ این افشاگری ها به شرح زیر می باشد.

الف) حمایت های آمریکا و غرب از رژیم ظالم، سفاک و شکنجه گر پهلوی و حمایت از کشتار انقلابیون توسط شاه.

ب) افشای چهره کریه آمریکا در حمایت از تروریسم، حمایت از منافقین که حدود ۱۷ هزار نفر را در ایران ترور کردند.، حمایت از اسرائیل که دولتی به ذات تروریستی دارد و علنا اعلام به ترور می کند. حمایت از داعش، القاعده، النصره، بوکوحرام و… که حمایت هایش علنا و کاملا روشن است.

ج) اقدامات ضدبشری صدام رییس جمهور عراق در ۸ سال تهاجم بی رحمانه که مورد حمایت آمریکا و غرب و شرق قرار گرفت. حمایت از اقدامات ضد بشری رژیم جعلی صهیونیستی در تخریب خانه ها و مزارع مردم مظلوم فلسطین و …

د) شلیک موشک از ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران به خاک و خون کشیدن زنان و مردم غیرنظامی و دادن مدال شجاعت به کاپیتان ناو جنگی.

هـ) حمایت از جنایات رژیم آل سعود در قتل عام حجاج ایرانی در سال ۱۳۶۶ و اعدام شیعیان به خصوص آیت الله نمر باقر النمر.

و) افشاگری اقدامات ضدبشری و تروریستی غرب به رهبری آمریکا در کشورهای دیگر مثل لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، میانمار، مصر لیبی، بوسنی و هرزه گوین، کوزوو، الجزایر، بحرین و … .

 

۱۶) افشاگری چهره واقعی کشورهای مدعی حکومت اسلامی

تعدادی از کشور های منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا ادعای اسلامی بودن و اداره کشور براساس شریعت اسلام را داشته و یا دارند. اکثر این کشورها در حاشیه جنوبی خلیج فارس و به سرکردگی عربستان سعودی می باشند. عربستان سعودی ادعای اسلامی تری نسبت به سایر کشورها دارد و خود را نیز به عنوان خادم الحرمین و والیان اصلی اسلامی معرفی کرده و می کنند. این کشورها عمدتا یک پوسته و ظاهری از اسلام را صرفا در برخی از حوزه های زندگی فردی، اجتماعی و حکومتی مطرح و نمایان می نمایند و دین در حوزه سیاست، حکومت، اقتصاد، روابط سیاست خارجی، زندگی اجتماعی، فرهنگ جامعه، آموزش و تربیت، قوانین و مقررات گوناگون نقش و جایگاه نداشته و ندارد.

این حکومت های مدعیِ اسلامی بودن از ضعف های بسیار بزرگی که از مسلمات و واضحات دین مبین اسلام است، برخوردارند. از جمله ویژگی های انها، حکومت موروثی، سلطنتی، حاکمانی فاسد، مستبد، خوش گذران، ثروت اندوز و شهوت ران می باشد. علاقمند به پیروی از کفار و استکبار جهانی اند، با دشمنان اسلام و مسلمین مثل رژیم صهیونیستی پیوند دوستی دارند. فساد و فحشا و منکرات اجتماعی در بین دولتمردان و حاکمان به وفور رواج دارد و حکومت آنها نیز مروج آن است، تکیه بر قدرت لایزال الهی در آنها وجود ندارد بلکه متکی به قدرت غرب می باشند، حکومت آنها نوعی حکومت دیکتاتوری و علیه مردم مسلمان است، آزادی در این حکومت ها معنی ندارد، استقلال از نظر حکومت آنها مفهوم و جایگاهی ندارد و در نهایت با هرکشور و حکومتی که مثل نظام جمهوری اسلامی سعی دارد پیروی کامل از دین الهی و قرآن نماید، دشمنی می ورزند [۳۹].

یکی از برکات انقلاب اسلامی ایران، رویکرد اسلامی درهمه زمینه ها می باشد و همچنین چهره واقعی کشورهای مدعی حکومت اسلامی را افشاء نموده است.

 

۱۷) جهانی کردن شعار مرگ بر آمریکا

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، هیچ ملت و کشوری توان و اراده مخالفت و دشمنی با ابرقدرت ها را نداشت و این ملت ایران بود که از اوایل دوران مبازات خود یکی از مهمترین شعارهای نهضت اسلامی اش، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر شوروی، مرگ بر انگلیس و … بود.

این شعارهای مهم خط و مسیر اصلی انقلاب و نهضت اسلامی را تعیین کرده و مشخص می کند. نه تنها این کشورهای استکباری در معرض حملات مردم انقلابی ایران قرار گرفت، بلکه هر کشور و حاکم ستمگری که درصدد سلطه گری بر می آمد و با پیروی از استکبار جهانی به خصوص شیطان بزرگ آمریکا، جنایت می کرد، مورد تهاجم امام خمینی (ره) رهبر کبیر و معمار کبیر انقلاب اسلامی و ملت متدین و انقلابی ایران قرار می گرفت. در دهه سوم انقلاب اسلامی هرچند عده ای خودباخته در صدد حذف شعار مرگ بر آمریکا در ایران برآمدند، ولی امروز که در اواخر دهه چهارم انقلاب اسلامی ایران قرار داریم می بینیم که این شعار مهم در اقصی نقاط جهان از کشور های عربی، ملت های مسلمان، مصر، عراق، سوریه، یمن، پاکستان، افغانستان گرفته تا آمریکای لاتین، فلیپین و تا قلب اروپا نفوذ و رسوخ پیدا کرده است و با ریاست جمهوری آقای ترامپ در آمریکا در بیش از هزار شهر در دنیا و در ده ها کشور بخصوص قلب اروپا مثل فرانسه، انگلیس، لهستان، نروژ، بلژیک، یونان و … گسترش پیدا کرده است و این نیست جز دستاورد و برکت انقلاب اسلامی ایران.

 

۱۸) زمینه سازی برای قیام مهدی موعود (عج)

تا ظهور مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) محقق نشود و حکومت جهانی خود را تاسیس ننماید، جهان وملت های دنیا روی آسایش و آرامش را به خود نخواهند دید. بر همین اساس، یکی از مهمترین واصلی ترین اهداف انقلاب اسلامی ایران، که برگرفته شده از مذهب تشیّع و بر اساس اسلام ناب محمدی (ص) است، زمینه سازی برای قیام حضرت حجت (عج) می باشد. این هدف بزرگ با بیداری اتحاد مستضعفین جهان، ملت های مسلمان و تأسیس یک حزب جهانی در حول محور یک ولی امر و یک رهبر الهی امکانپذیر می باشد، که الحمدلله نفوذ و قدرت انقلاب اسلامی و پیوستن آرام آرام ملت ها به این بیداری اسلامی محقق خواهد شد، انشاء الله.

 

   ۱۹) ایجادالگویی موفق از حکومت اسلامی برای ملت های مسلمان

انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۸ سال عمر بابرکت خود ، علی­رغم دشمنی­های بسیار گسترده استکبار جهانی و انواع توطئه­های نظامی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی، رسانه­ای، اقتصادی، اجتماعی، منطقه­ای و جهانی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، توانسته است هم در برابر توطئه­های مختلف مقاومت کند و بسیاری از تهدیدها را تبدیل به فرصت نماید و هم توانسته است در بسیاری از زمینه­های مختلف پیشرفت­های قابل قبولی داشته باشد و خود را به عنوان الگویی موفق از حکومت اسلامی و مردم­سالاری دینی برای مسلمانان جهان مطرح کند و امروز نظام جمهوری اسلامی کشوری است، دارای پیشرفت، توانمند، قوی در منطقه و جهان و تأثیرگذار بر کشورها، ملت­ها و سازمانهای بین­المللی.

 

۲۰) جهانی کردن جنبش سلطه­ستیزی

با پیروزی انقلاب اسلامی مبارزه با سلطه آغاز شد و بتدریج به کشورهای دیگر اسلامی و در پی آن به کشورهای غیراسلامی مانند آمریکای لاتین، آفریقا و حتی به کشورهای صنعتی گسترش یافت.

پس از ایران، این جنبش سلطه ستیزی به کشور عراق نفوذ کرد و منجر به قیام شیعیان شد که با سرکوب شیعیان توسط صدام حسین رهبر حزب بعث و تهاجم به ایران، این جنبش در نطفه خفه شد. سپس در لبنان ضربه­ی دیگری بر پیکره­­ی استکبار وارد شد و در نهایت فلسطین و از آنجا در اقصی نقاط دنیا این جنبش گسترش یافت و امروز در سراسر گیتی، شخصیت­ها، دانشمندان، علما و احزاب و گروه­های زیادی پرچم مبارزه با سلطه و استکبار را بلند کرده و در حال مبارزه می­باشند و حتی این مبارزه به اروپا و آمریکا نیز نفوذ کرده و جنبش وال­استریت و فرانکفورت (جنبش۹۹ درصدی ) بوجود آمده است. بسیاری از دانشمندان دنیا بر این باورند که منازعات آینده بین ملت ها با دولت های خودشان خواهد بود.

 

۲۱) به چالش کشیدن نظام بین­الملل

انقلاب اسلامی در سطح جهانی، یک تحولات عظیمی ایجاد نموده و این تحول، به چالش کشیدن نظام بین­الملل جهانی است که به مدت سیصد سال بر جهان حاکم بوده است. پس از جنگ­های خونین مذهبی و جنگ­هایی که منجر به فروپاشی امپراتوری مسیحیت رم گردید (۱۶۴۸-۱۶۱۸ م)، با عهدنامه وستفالیا این جنگ­های خونین که یک چهارم از ساکنان سرزمین­های اروپایی را به خاک وخون کشید، پایان یافت. از آن زمان « قرون معاصر» آغاز می­گردد که غرب موفق می­شود نظام دولت-ملت را پایه­ریزی نماید و سلطه خود را بر جهان بگستراند.

غرب در جنگ جهانی اول یک تحول دیگری ایجاد کرد که بعد از شکست آلمان در این جنگ نظریه «دولت جهانی» توسط ویلسون مطرح گردید که مورد قبول واقع نشد.

در جنگ جهانی دوم آقای روزولت رئیس جمهور آمریکا، نظریه معروف «برادران بزرگتر» را ارائه داد که در پی آن سازمان ملل وشورای امنیت  برهمین اساس شکل گرفت و حق وتوی پنج کشور پیروز در جنگ جهانی دوم، نتیجه این نظریه و ایجاد سلطه بر جهان می­باشد. پس از آن این پنج کشور به دو بلوک شرق و غرب تقسیم و سلطه خود را بر جهان گستراندند. این دو بلوک اعلام کردند، همه کشورها باید یا زیر سلطه غرب باشند یا زیر سلطه شرق. غیرمتعهدها نیز عملاً وابسته به یکی از دو بلوک بودند و کشور مستقل و آزادی رسماً وجود نداشت.

در چنین شرایطی، تنها حادثه­ای که رخ داد و این نظام قانونمند سلطه­گر را به هم زد، نهضت حضرت امام خمینی(ره) بود که این قواعد سلطه و نظام غارت­گر بین­المللی را به جهان معرفی کرد و اعلام نمود که این دو بلوک، جهان را برای چپاول بین خود تقسیم نمودند، این زمان است که امام راحل واژه «استکبار جهانی» را خلق کردند و جنگ بین «مستضعفین و مستکبرین» را مطرح فرمودند.

بعد از فروپاشی شوروی، که یکی از علل اصلی سقوطش انقلاب اسلامی ایران می باشد، آمریکا به دنبال «نظم نوین جهانی» و «نظام تک­قطبی» بود و اعلام کرد هر کشور متمردی را نابود خواهیم کرد، تنها جمهوری اسلامی ایران بود که در مقابل این نظام تک­قطبی ایستاد و مقاومت جانانه انقلاب اسلامی باعث شد که تا امروز این نظام تک­قطبی قادر به تداوم نباشد. در نتیجه به چالش کشیدن نظام بین­الملل مورد نظر استکبار یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران می­باشد.

 

منابع:

۱- سوره ابراهیم آیه ۲۴٫

۲- فردوست، حسین ، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج ۱ ص ۲۸۷

۳- سولیوان و پارسونز، خاطرات دوسفیر، ص ۴۴۷

۴- ۹۲ دستاورد انقلاب اسلامی، تدوین و تنظیم موسسه فرهنگی قدر ولایت، ناشر معاونت فرهنگی ستاد مشترک سپاه چاپ دوم زمستان ۱۳۸۲، ص ۱۰۶

۵- همان، خطبه نمازجمعه مورخ ۱۳۷۴/۱۱/۲۰

۶- رجوع کنید به کتاب پاسخ به تاریخ محمدرضا پهلوی، ص ص ۱۱۸-۱۱۶ و ۳۰۹ و کتاب گفتگوهای من با شاه – خاطرات اسدالله علم ج ۲ ص ۴۹۷ و ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، خاطرات فردوست، ص ۲۵۷

۷- صحیفه نور، ج۱ ص ۲۲۰

۸- ۹۲ دستاورد انقلاب،ص ص ۱۱۰-۱۰۹

۹- همان، ص ۱۱۱

۱۰- همان، ص ص ۱۱۲-۱۱۱

۱۱- همان، ص ۱۴۳ به نقل از صحیفه نور، ج ۱۰ ،ص ۳۰۸

۱۲- www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921113000334

۱۳- نصری، محسن، ایران، دیروز امروز فردا، نشر معارف، ویراست دوم، ص ۱۶۳ و  به نقل از فاروقی و لورویه، ایران بر ضدشاه، ص ۱۳۴

۱۴- محمدی، منوچهر،۱۳۹۲، دستاوردهای کلان انقلاب اسلامی در سطوح ملی،منطقه ای، جهانی و تاریخی، نشر معارف، ص ۲۶

۱۵- نصری، محسن ، همان، ص ۸۴ به نقل از کارتر،۴۴۴ روز، ص ۱۵

۱۶- همان، به نقل از روزنامه اطلاعات، ۱/۸/۱۳۶۳ .

۱۷- www.yjc.ir/fa/news/5118262

۱۸-نصری، محسن، همان، ص ص ۱۹۲ و۱۹۳ .

۱۹- محمدی، منوچهر ، همان، ص ۵۶ .

۲۰- همان، ص ۹۴ .

۲۱- صحیفه نور، ج ۱۷، ص ۱۰۴

۲۲- ۹۲ دستاورد، ص ۱۷۸

۲۳- همان

۲۴- vista.ir/article/130057

۲۵- محمدی، منوچهر، همان، ص ص ۹۳-۹۰

۲۶- نصری، محسن، همان، ص ۲۳۱، به نقل از طاهر زاده، امام خمینی (ره) و خودآگاهی تاریخی، ص ۱۴۹

۲۷- همان، ص ۲۳۱، به نقل از برژنسکی، توطئه در ایران، ص ۱۹۲

۲۸- همان، ص ۲۳۲، به نقل از روزنامه اطلاعات، ۱۳۸۶/۱۱/۲۳

۲۹- www.598.ir/fa/news/294066

۳۰- سوره نساء، آیه ۱۴۱

۳۱- قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصل ۱۵۲

۳۲- محمدی، منوچهر، همان، ص ۴۱

۳۳- www.farsnews.com/news/text.php?nn=13940203000046

۳۴- ۹۲ دستاورد، همان، ص ۷۲ به نقل از حسین فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج۱، ص ص ۳۶۷ و ۵۵۱

۳۵- صحیفه امام خمینی، ج ۹، ص ۳۳۱

۳۶- ۹۲ دستاورد، همان، ص ۴۵ و محسن نصری، همان، ص ۲۳۲

۳۷- همان، ص ۵۵

۳۸- همان، ص ۴۲، به نقل از خاطرات دوسفیر، سولیوان و پارسونز، ص ۵۱۱

۳۹- همان، ص ص ۷۰-۶۸ با تخلیص و اضافه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false