پشت پرده عدم صدور مجوز برای سخنرانی «زاکانی»، «بذرپاش» و «طالب زاده» در دانشگاه شیراز/ مرام انحصارطلبی و حذف صدای مخالف مدعیان اعتدال! - اندیشه مطهر شیراز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ اسفند - ۱۳۹۶  
true
true
پشت پرده عدم صدور مجوز برای سخنرانی «زاکانی»، «بذرپاش» و «طالب زاده» در دانشگاه شیراز/ مرام انحصارطلبی و حذف صدای مخالف مدعیان اعتدال!

به گزارش اندیشه مطهر، یک ماه پیش تشکل های دانشجویی با ارائه لیستی متشکل از ۷ سخنران به هیئت نظارت بر تشکل های دانشجویی دانشگاه شیراز خواستار اخذ مجوز برای برگزاری مراسمی در تاریخ ۱۲ آبان ماه یعنی امروز می شوند تا این که روز گذشته هیئت نظارت به تشکل دعوت کننده، اعلام می کند که فقط با چند نفر از لیست ارائه شده موافقت کرده که نام افرادی همچون، دکتر علی رضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون ویژه برجام، مهرداد بذرپاش عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نادر طالب زاده مستند ساز برجسته کشورمان در بین آن ها نیست و هیئت نظارت هم دلایل عدم موافقت خود را با حضور اشخاص فوق اعلام نمی کند.

از آن جایی که تشکل های دانشجویی تنها موفق به دعوت از دکتر زاکانی شده بودند به دلیل عدم صدور مجوز برای سخنرانی وی، مراسم مربوطه برگزار نشد.

جالب این که هیئت نظارت فقط ۴ نفر اول لیست را بررسی می کند و به سایر اسامی توجهی نمی کند. وقتی یکی از اعضای هیئت نظارت به نام زاکانی اشاره می کند با استدلال عجیب عضو دیگر روبرو می شود که اعلام می کند: زاکانی تخصصی درباره موضوع ارائه شده ندارد و افرادی مثل آقای حداد عادل می توانند سخنرانی کنند اما زاکانی نه.

هیئت نظارت بر تشکل های دانشجویی دانشگاه شیراز در شاهکار دیگری وقتی موضوع سخنرانی علی مطهری و حسن عباسی برای تاریخ ۱۹ آبان ماه یعنی چند روز دیگر در دانشگاه شیراز مطرح می شود، به عباسی مجوز سخنرانی نمی دهد اما می پذیرد علی مطهری با آن سابقه سخنان هتاکانه و ساختارشکنانه در دانشگاه شیراز سخنرانی کند! این موضوع با اعتراض یکی از اعضای هیئت نظارت روبرو می شود اما باز هم با استدلال عجیب دو عضو دیگر ربرو می شود که حسن عباسی سواد موضوع ارائه شده ندارد! و علی مطهری نماینده مجلس است مگر می توان به نماینده مجلس مجوز نداد؟!
نکته دیگری که درباره ارائه مجوزها به سخنران ها در دانشگاه شیراز مطرح است این که برخی سخنرانان با حق وتوی رئیس دانشگاه موفق به اخذ مجوز می شوند. طبق قانون هیئت نظارت بر تشکل های دانشجویی که نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، نماینده وزیر علوم و رئیس دانشگاه اعضای آن هستند، رئیس دانشگاه از رای ویژه ای برخوردار است و چنان چه وی مخالف یا موافق باشد، رای سایر اعضا تاثیر چندانی ندارد!

با این حساب و با توجه به این که رئیس دانشگاه شیراز یک اصلاح طلب محسوب می شود، عدم صدور مجوز برای سخنرانان و چهره های انقلابی در آستانه روز جهانی استکبار ستیزی را باید به حساب همراهی با جریان سیاسی در کشور گذاشت که این روزها سخت نگران شنیدن «مرگ بر آمریکا» از سوی دانشجویان هستند.

از طرفی بررسی عملکرد برخی مسئولین دانشگاه شیراز نشان می دهد، آن ها اغلب خیرخواهی مسئولین ارشد استان را پس می زنند و انتقادها در خصوص برخوردهای جناحی و سیاسی با مسائل دانشگاه را نمی پذیرند چرا که اگر چنین بود، حداقل به صحبت های اخیر استاندار فارس که گفت هر سخنرانی که در سراسر کشور اجازه سخنرانی داشته باشد در شیراز هم می تواند سخنرانی کند،گوش می کردند و با عملکرد دوگانه و یک بام و دو هوا فضای دانشگاه را متشنج نمی کردند.

true
true
false
true

false